Tak wyglądałyby reklamy znanych marek, gdyby ich właściciele mówili prawdę o sobie i swoich produktach

Apple 

Apple jest jedną z najbardziej popularnych i innowacyjnych firm na świecie, a jej produkty sprzedają są jak ciepłe bułeczki. Niestety są one wytwarzane nieludzkich warunkach: pracownicy w Chinach są zmuszani do pracy po 12-15 godzin na dobę, za wypłatę w wysokości 27-54 dolarów miesięcznie (z czego często potracą im się jeszcze koszty zakwaterowania i wyżywienia). Niestety spora część z nich to osoby niepełnoletnie. O tym, jak sytuacja jest dramatyczna, świadczy fakt, że w 2010 roku kilkunastu pracowników popełniło samobójstwo z powodu trudnych warunków pracy, a w 2012 roku 150 pracowników zagroziło popełnieniem samobójstwa, jeśli warunki pracy nie ulegną poprawie.

Warto wspomnieć, że kluczowym minerałem stosowanym w produkcji iPhone’a jest koltan. Ta mieszanina minerałów wydobywana w Kongu, gdzie kwitnie bieda i wyzysk pracy dzieci.

Koncern PepsiCo

Przedsiębiorstwo PepsiCo jest jednym z największych producentów żywności i napoi na świecie. Koncern jest właścicielem takich znanych marek jak Pepsi, Lay’s, Cheetos oraz Lipton.

Firma ta popełniła jeden z najbardziej skandalicznych czynów: oszukała niewinne dzieci z niepełnosprawnością umysłową i nadużyła zaufania ich rodziców. W latach czterdziestych i pięćdziesiątych przeprowadzono nielegalne eksperymenty w publicznej szkole Walter E. Fernald, która opiekowała się dziećmi upośledzonymi umysłowo. Rodzicom powiedziano, że ich pociechy poznają smak nowych produktów firmy, ale nie powiedziano im, że w żywności jest radioaktywny wapń i żelazo. Sprawa wyszła na jaw i w 1998 roku firma zapłaciła swoim ofiarom 1,85 miliona dolarów.

Koncern PepsiCo jest właścicielem marki Quaker Oats, produkującej płatki śniadaniowe, której udowodniono celowe oszukiwanie konsumentów, informując ich, że płatki są całkowicie naturalne, chociaż zawierały tłuszcze trans. PepsiCo  oskarża się także o niszczenie lasów, łamanie praw człowieka, wykorzystywanie pracy dzieci i płacenie minimalnego wynagrodzenia, nieadekwatnego do wykonanej pracy.

Ten artykuł ma więcej niż jedną stronę. Przejdź na kolejną, by czytać dalej. źródło : difundir.org

Reply