9 problemów psychicznych, które powstają u dziecka przez rodziców i ich sposoby na wychowanie

Brak dystansu i nieumiejętność relaksu

Dziecko, które słyszy tylko: „Zachowuj się!”, „Uspokój się!”, „Nie wygłupiaj się!”, „Nie zachowuj jak dzidziuś!” w dorosłości nie będzie umiało odpocząć i wyluzować. Taki dorosły nie nigdy nie nauczy się nabierać dystansu do swoich pomyłek. Nie będzie rozumieć ludzi, którzy potrafią się dobrze bawić i wygłupiać.

Szkodliwe nałogi

Kiedy rodzice na każdym kroku podkreślają, ile kłopotu sprawia ich dziecko, jak ciężko się z nimi żyje, to z czasem wyrabia w sobie poczucie winy i będzie próbował w każdy możliwy sposób dokonać autodestrukcji. Mówienie dziecku, że bez niego byłoby lepiej i spokojniej w domu sprawi, że będzie dorosłym, którego przyciągają ekstremalne niebezpieczeństwa i nałogi – uzależnienie od alkoholu, narkotyków i seksu.

Brak samoakceptacji, niskie poczucie wartości

Rodzice, którzy wciąż porównują dziecko do innych, sprawiają, że później ma zaniżoną samoocenę. Bo każdy jest lepszy, każdy coś potrafi – a ja nie. Takie dzieci starają się zadowolić rodziców, robić wszystko jak najlepiej, ale może się to zmienić w bunt i kompleks niższości. Dziecko tak oceniane będzie dorosłym, który w pierwszej kolejności będzie nienawidził siebie, a potem innych.

Ten artykuł ma więcej niż jedną stronę. Przejdź na kolejną, by czytać dalej. źródło : brightside.me

Reply