Profesor opowiedział swym uczniom historię… o szklance. Po jej usłyszeniu zupełnie inaczej patrzyli na swe problemy

Na pewno słyszeliście, że dla optymisty szklanka jest w połowie pełna.

Pesymiści z kolei widzą ją zawsze w połowie pustą. Co jednak z całą resztą, która nie należy do żadnej z wymienionych grup? W końcu nie wszyscy identyfikujemy się z którąś z nich. Nie każdy czuje potrzebę przypinania sobie etykietki. Wszyscy mamy lepsze i gorsze dni. Jest czas na radosny uśmiech oraz na gorzkie łzy. Dlatego właśnie profesor nie zadał swym uczniom pytania, czy szklanka jest do połowy pusta, czy pełna, ale: ile waży?

Ile to waży? – spytał swych uczniów profesor, stawiając na stoliku przed sobą wypełniony wodą kubek.

Na sali pojawiły się głosy. Padały odpowiedzi, że 200 gramów. Uczniowie strzelali, że właściwą odpowiedzią jest 300 gramów. Inni twierdzili nawet, ze właściwą odpowiedzią jest 500 gramów. W końcu profesor przerwał ich poszukiwania właściwego wyniku, i powiedział:

Naprawdę nie wiem, ile waży ten kubek, nie ważyłem go. Moje prawdziwe pytanie jest inne: co się stanie, jeśli wezmę go w dłoń i potrzymam przez kilka minut? – zagaił profesor.

Nic – odpowiedzieli chórem uczniowie.

Nie wydarzy się żadna straszna rzecz – potwierdził profesor i dodał: – A jeśli potrzymam ten kubek przez 1-2 godziny?

Pana ręka zacznie boleć – stwierdził jeden z uczniów.

A jeśli cały dzień? – dopytywał cierpliwie profesor.

Pańska ręka będzie bolec coraz bardziej, ścierpnie, zaczną się silne zaburzenia mięśni i być może będzie pan musiał pojechać do szpitala – zawyrokował inny student.

Czytaj dalej na następnej stronie.

Ten artykuł ma więcej niż jedną stronę. Przejdź na kolejną, by czytać dalej.

Reply