Przerobili kobietę na piłkę! Tak wygląda cenzura w arabskich reklamach

Kobiety w Arabii Saudyjskiej nie mają łatwego życia. Kraj ten rządzi się swoimi prawami i jest najbardziej restrykcyjny w całym „islamskim świecie”.

Panie nie mogą prowadzić samochodów i uczestniczyć w pogrzebach swoich bliskich. Nawet gdy umrą ich rodzice czy dzieci nie są obecne na ceremonii pogrzebowej. Często ukrywają się za okolicznymi budynkami, by choć z daleka ostatni raz zobaczyć i pożegnać ukochanych. Przez całe życie mają status prawny dziecka! Bez zgody męża, ojca czy opiekuna nie mogą pójść do lekarza, czy w wybrane miejsce publiczne.

Przerobili kobietę na piłkę! Tak wygląda cenzura w arabskich reklamach

Jedni sądzą, że są jak niewolnice, drudzy uważają, że prowadzą bardzo wygodne życie. W końcu nie muszą się o nic martwić, a mężczyźni o wszystkim za nie decydują. Jedyny minus to to, że nie mają żadnych praw, a za każde nieposłuszeństwo wtrąca się je do tzw. pokojów kobiet, gdzie odbywają kary. Mogą przebywać tam kilka dni lub całe życie, w zależności od widzimisię opiekuna. Po ulicach chodzą w długich abajach — czarnych narzutach zasłaniających ciało od szyi do kostek. Twarze zazwyczaj zasłaniają nikabem.

Przerobili kobietę na piłkę! Tak wygląda cenzura w arabskich reklamach

W Arabii Saudyjskiej funkcjonuje Komitet Krzewienia Cnót i Zapobieganiu Złu. Składa się on z około 5 tysiąca mężczyzn, którzy wyłapują grzesznice z ulic. Za co można zostać ujętym? Wystarczy ubrać szpilki, odkryć włosy czy zbyt głośno z kimś rozmawiać. Pewna konserwatywna grupa duchownych naciska, aby kobietom całkowicie zabroniono pojawiania się w telewizji oraz mediach. Czy tak się stanie? Zobaczymy niedługo. Jak na razie pojawiają się w reklamach i programach telewizyjnych, jednak na specjalnych warunkach.

Przejdź na kolejną stronę, aby zobaczyć, jak ocenzurowano reklamę basenu ogrodowego. Grafik płakał, jak cenzurował.

img2.everafterguide.com

Przerobili kobietę na piłkę! Tak wygląda cenzura w arabskich reklamach

Ten artykuł ma więcej niż jedną stronę. Przejdź na kolejną, by czytać dalej.

źródło : dailymail.co.uk

Reply