Szukacie sensu istnienia? Posłuchajcie słów pewnego staruszka, który przypomina, że życie kołem się toczy

Życie to najcenniejszy dar, który otrzymuje się tylko raz. Nie można cofnąć czasu, zmienić przeszłości czy przeżyć coś powtórnie, dlatego każdy dzień jest bardzo ważny. Przypomina o tym pewien chorwacki staruszek, który patrząc z perspektywy na swoje życie, wyciąga bardzo trafne wnioski.  

W Afryce funkcjonuje przysłowie: „Kiedy umrze stary człowiek, to tak, jakby spłonęła cała biblioteka”. Chyba nie ma zdania, które lepiej oddawałoby ogromną wartość ludzi starszych. Tylko ktoś, kto przeżył kilkadziesiąt lat, jest w stanie pewne rzeczy zauważyć czy zrozumieć. Niestety współczesny świat wciąż za czymś pędzi, a seniorzy nie uczestnicząc już w tym wyścigu szczurów, są pomijani i niedoceniani. Warto wiec zatrzymać się na chwilę i posłuchać tego, co o życiu mogą powiedzieć pokolenia naszych dziadków i pradziadków. Tym razem głos zabrał leciwy Chorwat, który postanowił udzielić młodym kilku rad na temat specyfiki życia.


Prawdziwa mądrość przychodzi z wiekiem.

starac-696x419


1.  Życie to nie tylko same radości.

Staruszek przypomina młodym, by nie oczekiwali od życia samych przyjemności. Smutek jest również w życiu potrzebny, ponieważ bez niego nie umielibyśmy cieszyć się szczęściem. Trudne momenty są jak burze, jeśli uda się je przetrwać, to na niebie pojawi się słońce i tęcza.

glasses-1004311_960_720


2. Życie to prezent, za który należy się wdzięczność.

Relacje miedzy rodzicami a dziećmi uległy dużym przeobrażeniom w ostatnich dziesięcioleciach. Jak zauważa Chorwat, kiedyś dzieci szanowały swoim rodziców, były im bardziej posłuszne, a przede wszystkim wdzięczne za dar życia i opieki nad nimi. W obecnej młodzieży mężczyzna często widzi postawę roszczeniową, dlatego przypomina, by nigdy nie zapominać o trudzie, jaki wkładają rodzice w wychowanie dziecka.

thank-you-515514_960_720


3. Życie jest ograniczone w czasie.

Pochłonięci codziennymi sprawami zapominamy o swojej śmiertelności. W każdej chwili nasze życie może zostać przerwane i już nic nie będziemy mogli zmienić, dlatego ważnych spraw nie należy odkładać na później. Najważniejsze w życiu są relacje z naszymi bliskimi, wiec staruszek przypomina, by nie zapominać o spędzaniu czasu z tymi, których kochamy, zwłaszcza z osobami starszymi, które zawsze z utęsknieniem wyczekują wizyt swoich dzieci, wnuków czy prawnuków.

hourglass-620397_960_720


Ten artykuł ma więcej niż jedną stronę. Przejdź na kolejną, by czytać dalej.

źródło : virealno.com

Reply