5 powodów, dla których świat nie potrzebuje równości a sprawiedliwości

3. Równości nie da się osiągnąć nawet w utopijnym społeczeństwie

Utopia taka jest niemożliwa do osiągnięcia, bo, nawet gdyby udało się zapewnić wszystkim taki sam start, to nie znaczy, że w takim samym tempie będą się rozwijać i dotrą do celu. A przymuszanie kogoś, by był tacy jak inni, doprowadzi do buntu.

4. Sprawiedliwość motywuje ludzi, a równość rozleniwia

Kiedy w firmie każdy niezależnie od tego, co robi, dostaje taką samą pensję, nie będzie to dobrze działało. Bo ktoś, kto się stara i pracuje, poczuje się oszukany, gdy będzie wiedział, że ten, kto się obija i nie wypełnia obowiązków, ma tyle samo. Gdyby taki system równości zaczął działać, nikomu nie chciałoby się pracować. Spadłaby wydajność i jakość pracy. Premiowanie i docenianie pracowników sprawia, że pracują oni lepiej, na czym zyskuje firma i oni sami.

5. Ludzie dobrze radzą sobie z równością tylko wtedy gdy jest sprawiedliwa

Niesprawiedliwość rodzi w ludziach bunt. Pokazały to badania przeprowadzone przez Alexa Shaw i Kristina Olsona. Dzieci dostały 5 gumek, które miały podzielić miedzy dwóch chłopców sprzątających pokój, postanowiły, że obu chłopcom dadzą po dwie gumki, a jednej nie dadzą nikomu. Jednak gdy dowiedziały się, że jeden chłopiec zrobił więcej, a drugi się obijał, nie były takie chętne, by dawać chłopcom po równo.

Ten artykuł ma więcej niż jedną stronę. Przejdź na kolejną, by czytać dalej.

Reply