Różnice między osobami przemądrzałymi a mądrymi

Zdarza się, że ludzie mimo wielkiej wiedzy nie potrafią zjednywać sobie ludzi. Stawiają się na pozycji autorytetu i mówią, jak należy żyć. Spotykamy też osoby, które są mądre i bystre i tym nas inspirują i zachęcają do rozwoju. 

Jak to możliwe? Przecież dysponują taką samą wiedzą. Jak się okazuje, ważne jest nie tylko to, jaką wiedzę się posiada, ale też w jaki sposób się ją przekazuje. Dlatego warto spojrzeć czy jest się mądralą, czy człowiekiem mądrym, bo to wielka różnica.


1. Osoby przemądrzałe mówią innym, jak mają żyć. Osoby mądre sami pokazują, czym się kierują w życiu, ale do niczego nie zmuszają. 


2. Mądrale uważają, że szczęście to posiadanie racji zawsze. Mądry człowiek wie, że bycie szczęśliwym jest racją najważniejszą.


3. Przemądrzały będzie starał się zmieniać innych. Człowiek mądry wie, że wszystko zmienia się własnym tempem, nawet on sam. 


4. Mądrala musi głosić swoje mądrości i cały czas gadać. Osoba mądra woli milczeć i mówić rzadko, ale konkretnie.


5. Mądrala wszystko przeczytał i teoretycznie o wszystkim wszystko wie… z książek. Człowiek mądry polega też na własnych doświadczeniach i obserwacjach. 

 

Ten artykuł ma więcej niż jedną stronę. Przejdź na kolejną, by czytać dalej.

Reply