Rzuć okiem na obrazek i odpowiedz, czy widzisz na nim mężczyznę, czy kobietę? Tylko spontaniczny wybór ujawni Twą prawdziwą naturę

Iluzje optyczne znajdziemy już w malarstwie XVII w.

Były obecne w rycinach z tamtych czasów. Z upływem lat (i wieków) malarze coraz śmielej sobie z nimi poczynali. Dopiero XX w. nadał im jednak nowy wymiar i znaczenie. To wtedy bowiem poczęto wykorzystywać je w psychologii. W 1915 duński naukowiec i terapeuta Edgar Rubin opublikował rysunek, który stał się potem popularny jako iluzja twarz-wazon.

Złudzenie Rubina polegało na dwuznaczności figury i tła. Szybkie odróżnienie figury od tła jest w normalnych warunkach względnie proste dla mózgu człowieka, jednakże w szczególnych okolicznościach mózg może mieć z tym problem. W tym szczególnym wypadku obserwator widzi albo białą wazę na czarnym tle (biel staje się figurą), albo dwa czarne profile na tle białym (czerń staje się figurą). To, co podpowiada mu wzrok, jest niejednoznaczne. Interpretacja to zatem kwestia indywidualna.

O tym, jak dana osoba postrzega iluzję, co na niej widzi, w pewnym stopniu decyduje perspektywa, czy oświetlenie. Jak jednak przekonują psycholodzy dużo ważniejsze jest co innego, a mianowicie sugestia, wiedza, czy nastawienie interpretatora. Nasz mózg działa na zasadzie skojarzeń. Podpowiada nam obrazy na podstawie tego, co często widzi, czego doświadcza, co odczuwa.  Indywidualne interpretacje stanowią tak naprawdę klucz do wnętrza człowieka. Dzięki nim można odkryć niejedną brudną prawdę, ale i ukryty potencjał nieznanej osoby.

Nic dziwnego, że optyczne iluzje i figury dwuznaczne są coraz częściej wykorzystywane przez osoby, które pragną dotrzeć do tego, co zatajone. Jednym z takich dwuznacznych obrazów jest iluzja autorstwa ukraińskiej artystki Sofii Levitskay. Przyjrzyj się jej i odpowiedz na pytanie: czy na obrazku widzisz kobietę, czy też mężczyznę?

Obie odpowiedzi ujawnią ukryte przed Tobą treści. Znajdziesz je stronę dalej. 

ong>Mężczyzna oznacza zmiany

Jeśli na obrazku w pierwszej chwili zobaczyliście twarz mężczyzny, świadczy to o tym, że już wkrótce do głosu dojdą wasze cechy powszechnie uznane za męskie. Siła woli i charakteru zwycięży potrzebę planowania i racjonalizowania życiowych wyborów. Chwycicie za rogi byka, odważycie się na coś, co Was przerażało. W życiu zagoszczą zmiany i niewykluczone, że na horyzoncie pojawi się nowa miłość. Zaczniecie oddychać pełną piersią.

Kobieta to stabilność

Wybór kobiety świadczy zaś o tym, że już niedługo w waszych sercach, głowach i duszach zapanuje ład i harmonia. Drastyczne zmiany nie będą konieczne. Fortuna będzie Waszą sojuszniczką. To, co poukładane w najbliższym czasie się nie rozpadnie. W rodzinie będzie panować zgoda, co pozwoli poważnie zając się sprawami zawodowymi. Ciężką pracą wiele osiągniecie.

Ten artykuł ma więcej niż jedną stronę. Przejdź na kolejną, by czytać dalej. źródło : wikr.com, wikipedia.org

Reply