Dzięki wynalazkowi Samsunga wyprzedzanie samochodów ciężarowych będzie znacznie bezpieczniejsze. Rozwiązanie jest proste i bardzo efektowne

Żaden kierowca nie lubi, jeśli bezpośrednio przed nim jedzie wielki tir, zasłaniający całą drogę i pobocze. Wyprzedzenie go dla wielu stanowi problem, ponieważ trudno jest ocenić, kiedy planowany manewr będzie można wykonać bezpiecznie. Z rozwiązaniem tego problemu śpieszy firma Samsung, proponująca nowatorskie rozwiązanie.

Problem wyprzedzania samochodów ciężarowych jest bliski kierowcom na całym świecie. Jest to manewr szczególnie ryzykowny, który jest przyczyną dużej ilości wypadków zdarzających się podczas podróży na trasie. Tiry są długimi pojazdami i kierowcy mają problem z oceną, czy zdążą go wyprzedzić, zanim inny pojazd pojawi się na przeciwnym pasie ruchu. Standardową sytuacją jest tzw. „wychylanie się”  zza ciężarówki, by sprawdzić, co dzieję się na drodze przed nią. Aby ograniczyć problemy z wyprzedzaniem tirów i zwiększyć bezpieczeństwo na drogach, Samsung opracował specjalny system „Safety Truck”.  Tworzą go kamery, rejestrujące obraz znajdujący się przed pojazdem, oraz ekrany, które go wyświetlają. Monitory umieszczone są na tyle naczepy, aby kierowca jadący za tirem mógł zobaczyć, co dzieje się przed nim i ocenić, czy może bezpiecznie go wyprzedzić. System działa również w nocy.


„Safety Truck” pozwala zobaczyć, co dokładnie dzieje się przed ciężarówką.

tir-1


Ubiegłoroczna prezentacja projektu wzbudziła duże zainteresowanie, choć wielu uważało, że jest to projekt nierealny. Jednak Samsung nie poprzestał tylko na śmiałych wizjach i zbudował pierwszą ciężarówkę wyposażoną w system, która została dopuszczona do poruszania się po drogach publicznych. Projekt jest realizowany i testowany w Argentynie, która posiada dużo dróg tylko z jednym pasem ruchu w dana stronę.


Z przodu pojazdu zostały umieszczone kamery, które w czasie rzeczywistym przekazują obraz do ekranów znajdujących się tyle naczepy.

tir-2


Nie wiadomo jeszcze, jakie będą koszty systemu, ale zapewne nie będzie należał do najtańszych, przede wszystkim przez 46 calowe ekrany Full HD, które spełniają restrykcyjne normy dotyczące ich wytrzymałości na warunki zewnętrzne.


Parametry ekranów są dobrane w taki sposób, by zapewnić maksymalną widoczność w różnych warunkach (np. przy ostrym świetle czy podczas mgły).

tir


Projekt jest dopiero dopracowywany i nie ma informacji,  jak zostaną rozwiązane różne kwestie techniczne, np. utrzymanie ekranów w czystości czy ich wpływ na możliwości załadunkowe pojazdu. Firma nie deklaruje daty, kiedy rozwiązanie będzie powszechnie dostępne.


Oficjalna prezentacja Samsunga nowego rozwiązania „Safety Truck”.

Ten artykuł ma więcej niż jedną stronę. Przejdź na kolejną, by czytać dalej.

źródło : taringa.net

Reply