Samoloty pełne malutkich dzieci! Amerykanie wywieźli z Wietnamu tysiące bezbronnych maluchów

W latach 1945 – 1975 Wietnam był pogrążony w straszliwym konflikcie, który rozdzielił miliony rodzin.

W wojnę w Wietnamie zaangażowane były również inne państwa takie jak Stany Zjednoczone, Związek Radziecki, Korea Południowa czy Chiny. Straty w ludziach były ogromne. Zginęły tysiące żołnierzy po obu stronach konfliktu. Szacuje się, że wojna pochłonęła aż 2 miliony ludności cywilnej! Została zakończona 30 kwietnia 1975 roku zwycięstwem Wietnamu Północnego.

Operacja Babylift to nazwa nadana masowej ewakuacji dzieci z Wietnamu Południowego do Stanów Zjednoczonych i innych krajów, w tym Australii, Francji, Niemiec Zachodnich i Kanady. Operacje były przeprowadzane pod koniec wojny w Wietnamie w dniach od 3 do 26 kwietnia 1975 roku. Ostatnim lotem ewakuowano ponad 3300 niemowląt i dzieci. Nie wiadomo dokładnie, ile maluchów zostało wówczas wywiezionych z Wietnamu. Szacuje się, że kilkadziesiąt tysięcy.

Dzieciaki były później adoptowane przez rodziny z całego świata. Były to przeważnie sieroty, przynajmniej tak wszystkim mówiono. Loty trwały dotąd, dopóki ataki artyleryjskie armii północnowietnamskiej na lotnisku Tan Son Nhut nie umożliwiały startów samolotów. Setki dzieci zostało relokowanych i adoptowanych przez rodziny w USA oraz państwa sojusznicze. Operacja Babylift była bardzo kontrowersyjna. Już wtedy zastanawiano się, czy ewakuacja leży w najlepszym interesie dzieci, ponieważ nie wszystkie z nich były całkowitymi sierotami.

Ten artykuł ma więcej niż jedną stronę. Przejdź na kolejną, by czytać dalej.

Reply