Wskazówki, jak zadbać o skórę w obliczu zmian hormonalnych zachodzących każdej fazie cyklu miesiączkowego

Wygląd skóry ma duże znaczenie w ocenie atrakcyjności człowieka.

Chyba każdy chciałby mieć gładką cerę, ale niestety jej wygląd często pozostawia wiele do życzenia, na co wpływ ma wiele czynników. Na powstawanie problemów skórnych typu wągry czy pryszcze, wpływ ma np. poziom higieny osobistej, stosowana dieta czy stężanie poszczególnych hormonów w organizmie.

Podczas cyklu menstruacyjnego w organizmie kobiety zachodzi wiele procesów hormonalnych, które prowadzą do zmian w innych narządach, między innymi w skórze. Dlatego dobrze wiedzieć, jakie zmiany można zaobserwować na poziomie hormonalnym w organizmie kobiety w poszczególnych fazach cyklu, znać ich skutki i sposoby zapobiegania ich negatywnemu wpływowi na skórę.

Wygląd skóry a fazy cyklu menstruacyjnego

1. Faza menstruacji

W czasie comiesięcznego krwawienia zmniejsza się ilość estrogenu, progesteronu i estradiolu w organizmie. Ich brak powoduje, że skóra traci swą elastyczność, ponieważ ma mniejszą zdolność wiązania wody i produkcji kolagenu. Tkanka jest o wiele suchsza, dlatego bardzo podatna na podrażnienia.

W tej fazie cyklu wzrasta także ilość prostaglandyn (substancji odpowiedzialnej m.in. za stymulowanie stanów zapalnych), co wywołuje takie objawy jak wrażliwość skóry i zaczerwienienie. Skóra staje się nie tylko poddana na wszelkie urazy, ale także ściągnięta i może piec.

W pierwszej fazie cyklu lepiej więc unikać zabiegów kosmetycznych i testowania nowych kosmetyków, a także solarium (skóra jest o wiele mniej odporna na szkodliwe działanie promieni UVA i UVB). Trzeba za to zadbać o właściwe nawilżenie tkanki: zapewnić odpowiednią ilość wody w całym organizmie i stosować odpowiednie nawilżające kremy i balsamy. Dobrym pomysłem jest zakup preparatów uzupełniających ubytki kolagenu.

O kolejnych fazach cyklu i ich wpływie na skórę przeczycie na następnej stronie.

Ten artykuł ma więcej niż jedną stronę. Przejdź na kolejną, by czytać dalej. źródło : fabiosa.com

Reply