Kiedy ta trzylatka przebrała się za swoją ulubioną księżniczkę, usłyszała szokujące słowa. Dziecko nie powinno być nigdy tak potraktowane!

Kiedy dorastałam, byłam szczęśliwym dzieckiem, otoczonym miłością rodziców i rodzeństwa, pewnością, że w ich obecności nie spotka mnie nic złego. Nawet jeżeli gdzieś na świecie było okrucieństwo, nienawiść czy zło, nie byłam ich świadoma.

Niestety, nie każdy mały człowiek ma takie szczęście. Niektóre dzieci już od najmłodszych lat muszą się mierzyć z trudnościami i przeciwnościami, które dla ich małych umysłów są niepojęte.

Ta trzyletnia dziewczynka, Samara Muir, bardzo brutalnie została wprowadzona w świat rasizmu i uprzedzeń. Najgorsze jest to, że wszysko stalo się w dniu, który dla dziewczynki był jednym z najszczęśliwszych w jej krótkim życiu. Głupota niektórych ludzi nie przestanie mnie zadziwiać!

1

Jak każde dziecko, Samara uwielbia filmy Disneya, zwłaszcza te o księżniczkach. Jej ulubioną bohaterką jest Elsa z „Krainy Lodu”.

Kiedy więc w lokalnym centurum handlowym zorganizowano imprezę w Disneyowskim klimacie, dziewczynka była zachwycona. Od dawna marzyła, żeby przebrać się za swoją ulubioną Królową Lodu – i nareszcie miała ku temu okazję.

2

Mała Samara, ubrana jak Elsa,  cierpliwie czekała ze swoją mamą, Rachel, w kolejce do boksu dla dzieci śniegu. I wtedy wydarzyło się coś, co zburzyło cały dotychczasowy świat dziewczynki.

3

zed Samarą i Rachel stała kobieta z dwiema córkami. Nagle odwróciła się i powiedziała do Samary: „Nie wiem, dlaczego jesteś przebrana za księżniczkę lodu. Anna i Elsa nie były czarne!” Kiedy Rachel spytała kobietę, o co jej chodzi, do dyskusji włączyły się jej córki. „Czarne jest brzydkie”, powiedziała jedna. „A ty jesteś czarna”, zawtórowała druga.

Zarówno Rachel, jak i jej mama, są Aborygenkami. Mimo że żyją w społeczeństwie wielokulturowym, ciągle muszą stawiać czoła rasizmowi, dyskryminacji i fanatyzmowi.

4

Rachel nie do końca wiedziała, jak ma się zachować – w końcu u jej boku stała mała dziewczynka, która nie miała pojęcia, o co chodzi. Kobieta była wściekła, ale postanowiła dać małej dobry przykład. Wzięła córkę za rękę i szepnęła „Wytłumaczę ci to, kiedy wrócimy do domu”. Wytrwały w kolejce do końca i mała Samara mogła przez resztę dnia cieszyć się z tego, że jest królową Elsą.

5

Wydawać by się mogło, że wydarzenie nie pozostawiło żadnych rys na dotychczasowym życiu dziewczynki. Niestety, tydzień później mała odmówiła uczestnictwa w lekcjach tańca. Kiedy Rachel zapytała, dlaczego, Samara rozpłakała się i powiedzieła: „Bo jestem czarna! Dlaczego Bóg sprawił, że moja skóra ma taki kolor?”

6

Rachel postanowiła opowiedzieć o doświadczeniu swoim i swojej córki światu, wykorzystując do tego Facebooka. Spotkała się tam z reakcją pełną życzliwości i wsparcia. Ludzie wyrazili także głęboki smutek, że tak małe dzieci muszą spotykać się z nienawiścią i rasizmem, które sieją zamieszanie w ich czystych sercach i zaburzają poczucie własnej wartości. „Trudno uwierzyć, że takie szumowiny chodzą po świecie”, napisał jeden z komentujących. „Samara jest piękna i powinna być dumna ze swojego niesamowitego pochodzenia!”

7
Dzięki wsparciu internautów na całym świecie dziewczynka na szczęście powoli zapomina o negatywmym doświadczeniu. Zamiast o nienawiści i okrucieństwie, Samara nauczyła się, że każda mała dziewczynka może być księżniczką – niezależnie od figury, wzrostu czy koloru skóry.

8

Jeżeli poruszyła Cię historia Samary i jej mamy i uważasz, że takie sytuacje nie powinny mieć miejsca – podziel się tym postem ze znajomymi!

Ten artykuł ma więcej niż jedną stronę. Przejdź na kolejną, by czytać dalej.

Reply