Jak reaguje dziecko w łonie matki na palenie przez nią papierosów? Zobaczcie zdjęcia USG, które dowodzą, że palenie w ciąży szkodzi

Palenie papierosów jest obrzydliwym i szkodliwym nałogiem. Największą motywacją dla kobiet do uwolnienia się od uzależnienia nikotynowego powinna być ciąża. Niestety nie wszystkie matki mają na tyle rozumu, by rzucić papierosy i przestać truć swoje nienarodzone dziecko. 

O szkodliwości palenia tytoniu lekarze mówią już od wielu dekad. Apelują, by rzucić nałóg, zwłaszcza jeśli jest się w ciąży, ponieważ papierosy bardzo negatywnie wpływają na nienarodzone dziecko. Cześć kobiet lekceważy te ostrzeżenia, nie wierząc, że coś z dzieckiem może być nie tak, gdy będą popalać w ciąży. Teraz, dzięki kolejnym badaniom, udało się udowodnić, że dzieci w łonie palących matek znacznie różnią się od tych, których rodzicielki nie sięgały po papierosy.


palenia-pas


Do badań prowadzonych przez naukowców z uniwersytetów w Durham i Lancaster, zgłosiło się 20 ciężarnych kobiet, w tym cztery, które nałogowo palą papierosy (prawie paczkę dziennie). Na czele zespołu badawczego stanęła dr Nadja Reissland z Wydziału Psychologii Uniwersytetu w Durham. Lekarka wykonała czterokrotnie pacjentkom USD 4D, w miesięcznych odstępach czasu, a następnie porównała wyniki. Niestety różnice w zachowaniu dzieci były wyraźnie widoczne.

Badanie USD 4D pozwala lekarzowi lepiej zbadać płód niż przy użyciu standardowego aparatu

patient-470514_960_720


U dzieci kobiet palących zaobserwowano wzmożoną ruchliwość, zwłaszcza rąk w okolicy twarzy. Wbrew pozorom zdrowie dzieci nie są takie ruchliwe i nieczęsto dotykają swojej twarzy, a im bliżej porodu, tym rzadziej powinny to robić. Nieprawidłowa ruchliwość płodu u kobiet palących, spowodowana jest opóźnieniem rozwoju układu nerwowego dziecka, który narażany był na kontakt z nikotyną.

Palenie papierosów sprawia, że dziecko w łonie staje się niespokojne

dziecko-1


Na zdjęciach z USG wyraźnie widać, że płód znajdujący się górze jest inny, bardziej nerwowy. Ciągle się rusza, a twarz wykrzywia się w grymasie. Zupełnie inaczej zachowuje się dziecko niepalącej matki: jest spokojnie i zrelaksowane. Jego ruchy są delikatne, nienerwowe i o wiele rzadsze. Również buzia jest łagodniejsza w swym wyrazie, dziecko po prostu wygląda na zadowolone.

Prawidłowy rozwój zarodka zależy też od odpowiedzialnego zachowania przyszłej mamy

Na drugiej stronie znajdziecie film ze zdjęciami z USG oraz dowiecie się, jakie problemy mają dzieci palaczy po urodzeniu. 

pregnant-775028_960_720

 

Ten artykuł ma więcej niż jedną stronę. Przejdź na kolejną, by czytać dalej.

źródło : sfg.buzz

Reply