Wiesz, jak wyglądali słowiańscy bogowie? Tak fantastycznie, że można by o nich filmy kręcić!

Zawsze zastanawiałam się, dlaczego w szkołach uczono wyłącznie greckiej i rzymskiej mitologii? Wierzenia słowiańskie na ogół pomijano lub były przerabiane bardzo pobieżnie, a przecież mitologia słowiańska powinna być nam o wiele bliższa, bo w końcu to właśnie z niej wywodzą się wierzenia naszych przodków.

Większość ludzi nie zdaje sobie sprawy,  że mamy swoją mitologię i bogów, o których niewiele wiemy, tymczasem dość dobrze znamy mitologię grecką i rzymską. Dobrze wiemy, kim był Zeus, Posejdon czy Mars, natomiast nic nie mówią nam takie nazwy jak Dziewanna, Marzanna czy Nyja.

Zobaczcie fantastyczne ilustracje prezentujące słowiańskich bogów. Myślę, że ich postacie są na tyle interesujące, że znalazłyby miejsce w szkołach, a nawet w popkulturze.1.Bogini Marzanna

Bogini łańcucha życia i śmierci. Jej atrybuty takie jak: wieniec, korale, zboże i złoty klucz otwierały bramy do zaświatów i kolejnych pór roku.

12.Piorun / Świętowit

Był uznawany z boga gromowłada. Obdarzał swych wyznawców pomyślnością i siłą militarną. Jego atrybuty to róg z miodem pitnym, pozwalający widzieć przyszłość i ekwipunek wojownika.

23. Marzanna i Dziewanna

Dualistyczna bogini lub matka i córka. Cześć oddawali jej głównie rolnicy i myśliwi. To bogini wojny, wróżb, śmierci i odwiecznego łańcucha życia.

34. Nyja

Władca podziemia i głębin wodnych. Surowo karał za krzywoprzysięstwo.

4

Ten artykuł ma więcej niż jedną stronę. Przejdź na kolejną, by czytać dalej.

źródło : bogowiepolscy.net

2 komentarze

  1. Ki Ki
    • BalooCTW

Reply