Wspólne toalety i dziura w głowie na ból? 7 praktyk, które są dla nas są dziwaczne, a dla starożytnych były codziennością

Tabu i normy zachowania regulują, co jest dobrze przyjęte w danej kulturze, ale wszystko zmienia czas i ludzkie opinie.

To, co dla nas jest normą już za pokolenie czy dwa może się wydać zupełnie dziwaczne i bez sensu. Chociaż na zmiany kulturowe często trzeba czekać nawet i stulecia. Na wiele z nich wpływa religia panująca na danym obszarze oraz chęć ludzi do zmian i buntów. Trudno nam wierzyć, że jeszcze sto lat temu kobiety nie miały praw i musiały we wszystkim słuchać mężów, czy ojców.

Zmianom podlegają także zachowania, które są akceptowane przez otoczenie i nikogo nie dziwią. A etykieta, normy zmieniały się nie tylko na przestrzeni lat, ale obowiązywały w różnych kręgach. Zupełnie inne zachowanie „przystoiło” szlachcie a inne chłopom, inne dziewczętom, a inne matkom. A łamanie tabu miało swoją cenę.

O zamierzchłych dla nas czasach, czyli starożytności czy średniowieczu uczymy się na lekcjach historii. Co wynaleziono, kto panował, jakie wojny i o co prowadzono. Sojusze i skutki, najważniejsze daty, ale mało wiemy, jak żyli ludzie w tamtych czasach. Jak wyglądał ich zwykły dzień, czym się kierowali i co było ich obowiązkiem, a co hobby. Na szczęście wiele z tych ciekawostek można poznać poza salą lekcyjną i dowiedzieć się, jak żyli ludzie przed wiekami.

1. Kobiety farbowały włosy – ołowiem i siarką

Jak widać kobiety od zawsze, chciały mieć kolor włosów inny, niż ten dany przez geny. Jednak substancje, jakich używały przed wiekami, nie tylko zmieniały odcień włosów, ale tez wpływały niszcząco na ich zdrowie. Włosy wypadały, skóra była zniszczona, a efekt był krótkotrwały. Kobiety także długie godziny moczyły włosy w ługu, by zmieniły odcień na złoty. I to nie działało długo, a włosy niszczały w zastraszającym tempie.

Ten artykuł ma więcej niż jedną stronę. Przejdź na kolejną, by czytać dalej. źródło : brightside.me

Reply