Te zdjęcia stały się symbolem dramatu, który od lat toczy się na oczach świata. Warto o nim pamiętać za każdym razem, gdy odkręcamy wodę… 

Jakość życia człowieka zależy od wielu czynników, między innymi od klimatu w jakim mieszka.

Afryka to mało przyjazny człowiekowi kontynent. Wysoka temperatura, mocno spadająca w nocy, ograniczone zasoby wody, mało żyzna ziemia, marne warunki do masowej hodowli zwierząt- to wszystko sprawia, że Afryka od lat zmaga się z problemem głodu i ubóstwa wśród swoich mieszkańców.

 

W dramatycznej sytuacji jest Somalia, gdzie nie padało od… 3 lat! Tak potężna susza mocno ograniczyła krajowe zasoby wody do minimum, co doprowadziło do klęski głodu – plony usychają, a zwierzęta padają z pragnienia.

W najgorszej sytuacji są dzieci, zarówno te nowo narodzone, jak i nieco starsze. Przez permanentne niedożywienie nie rozwijają się prawidłowo i są podatniejsze na choroby. Obecnie w Somali odnotowuje się coraz więcej zachorowań na cholerę. Oczywiście brak właściwej opieki medycznej przekłada się na dużą śmiertelność wśród pacjentów.

 

Choć wiele krajów spieszy do Somali z pomocą humanitarną, jej skala jest niestarczająca. Somalijskie rodziny są więc skazane na głodową śmierć, ponieważ w wielu domach mała miska ryżu do dzienna racja dla 4-6 osób. Organizacje międzynarodowe szacują, że nawet 30% mieszkańców tego kraju zmaga się z ostrym niedożywieniem, a kolejne 20% nie jest wstanie w pełni zaspokoić swoich potrzeb żywieniowych.

O tym, że życie w krajach afrykańskich jest ciężkie wiedzą wszyscy i być może dlatego, tak wiele osób obojętnie podchodzi do problemu suszy w Somalii, zapominając, że niesie ona śmierć milionom ludzi. Chcąc zrozumieć dramat Somalijczyków i powagę sytuacji, polecamy zobaczyć foto-reportaż z tego kraju.

Więcej zdjęć już na kolejnej stronie. 

Ten artykuł ma więcej niż jedną stronę. Przejdź na kolejną, by czytać dalej. źródło : wittyfeed.com, theguardian.com

Reply