W lesie pośrodku niczego powstała ogromna swastyka z drzew. Kto i po co ją tutaj umieścił? Teorii jest co najmniej 3

Swastyka niekoniecznie musi być symbolem nazizmu.

Znak ten był obecny w kulturze i sztuce na długo przed powstaniem III Rzeszy. Nazwa svastika pochodzi z sanskrytu i oznacza „przynoszący szczęście”. Zanim Hitler dumnie przypiął ją sobie do klapy, była amuletem, gwarantem pomyślności i powodzenia. Jej znaczenie wywrócono do góry nogami, gdy z jednej z wypraw do Niemiec przywiózł ją archeolog Heinrich Schliemann.

Spodobała się wówczas członkom ruchów nacjonalistycznych, a wkrótce stała się symbolem rodzącej się III Rzeszy. W czasach, gdy umysły Niemców były zniewolone nazizmem, swastykę można było dostrzec dosłownie na każdym kroku. Nosili ją wszyscy, czy chcieli, czy nie. Jedni z dumą, drudzy w obawie przed zemstą wyznawców wodza III Rzeszy.

Odkrycie kolejnej w lesie niedaleko Berlina nie byłoby niczym dziwnym, gdyby nie jej rozmiary, materiał, z którego powstała i fakt, że choć ogromna przez ponad 50 lat nikt nie wiedział o jej istnieniu! Ten drzewny symbol znaleziony na obrzeżach miasta Zernikow to jeden z najdziwniejszych reliktów III Rzeszy.

Kilka ciekawych teorii przedstawiamy na następnych stronach.

ksperci modrzewie pośrodku sosnowego lasu posadzono w 1938 r. Umieszczono ich tutaj dziesiątki. Po wyrośnięciu drzewa stworzyły imponujących rozmiarów symbol, który przez dziesiątki lat pozostawał tajemnicą. Swastykę odkrył dopiero stażysta firmy krajobrazowej, dla której wykonywał zdjęcia „z lotu ptaka”. Mężczyzna od razu zawiadomił władze o swoim odkryciu.

Był rok 1992, Niemcy już dawno odeszły od radykalnych ideologii, kiedy więc o swastyce zaczęły rozpisywać się gazety, pojawiły się głosy, by drzewa wyciąć. Gdy umilkła burza negatywnych komentarzy, w końcu zaczęto zadawać pytania. Ludzie poczęli się zastanawiać, kto zadał sobie tyle trudu, by zasadzić drzewa, pielęgnować je i czekać lata na to aż wyrosną i ukażą znienawidzoną swastykę.


awa była zagadkowa. Od razu pojawiło się parę teorii. Według jednej z nich drzewa zasadzono z rozkazu oficera, który chciał w ten sposób uczcić urodziny Hitlera. Kolejna z hipotez mówiła, że swastyka była podziękowaniem miasta Zernikow za jedną z wybudowanych ulic. Według jeszcze innej, miejscowość chciała w ten sposób okazać lojalność wobec nazistów, po tym, jak jeden z mieszkających tu ludzi okazał się zdrajcą (słuchał radia BBC) i trafił do obozu koncentracyjnego.

Żadnej z tych teorii ostatecznie nie potwierdzono. Ludzie nie mieli na to najmniejszej ochoty. Zajęto się tym, by jak najprędzej swastykę zniszczyć, by nie stała się miejscem pielgrzymek neonazistów. W 1995 r. wycięto 43 modrzewie. Symbol nadal był widoczny, władze miasta pozbyły się więc jeszcze 25 drzew, a ogromna swastyka stała się wspomnieniem.

Ten artykuł ma więcej niż jedną stronę. Przejdź na kolejną, by czytać dalej. źródło : elitereaders.com, wikipedia.org

Reply