Tysiące rodziców nieświadomie podczas usypiania i zabaw naraża swoje kilkumiesięczne dzieci. Te praktyki mogą się nawet skończyć śmiercią bobasa!

Maluchy z syndromem potrząsanego dziecka mają różne kłopoty ze zdrowiem. Może się u nich pojawić krwiak podtwardówkowy, pęknięcie czaszki, obrzęk mózgu czy krwotok w gałce ocznej, prowadzący nawet do utraty wzroku. Szacuje się, że w około 20% przypadków celowego potrząsania dzieckiem kończy się jego zgonem.

Urazy mózgu pociągają za sobą kolejne schorzenia: padaczkę, porażenie mózgowe, śpiączkę, zaburzenia w ośrodku mowy, a w najlepszym wypadku apatię i nadwrażliwość. SBS często prowadzi do śmierci lub niepełnosprawności dziecka, zwłaszcza gdy potrząsanie jest intensywne i częste. Matki powinny więc bardzo ostrożnie opiekować się swoimi niemowlakami i unikać gwałtownych ruchów nimi, by nie uszkodzić delikatnej tkanki mózgu.

SBS najczęściej dotyka dzieci do 12 miesiąca życia, ale odnotowuje się także jego przypadki nawet wśród 3 latków, co powinno być dla wszystkich dorosłych ostrzeżeniem, że z dziećmi należy się bawić delikatne, a podrzucanie ich nie jest najlepszym pomysłem, nawet jeśli jest to dla nich dobra zabawą.

Ten artykuł ma więcej niż jedną stronę. Przejdź na kolejną, by czytać dalej. źródło : curioctopus.it, wikipedia.org

Reply