Lekarze i rodzice w wielu krajach oprotestowali tę szczepionkę. W Polsce będzie obowiązkowa! Dlaczego może być niebezpieczna?

W sierpniu 2015 roku prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o wprowadzeniu obowiązkowego szczepienia przeciwko HPV (więcej info: 1, 2), czyli wirusowi brodawczaka ludzkiego, który powoduje raka szyjki macicy. Od 1 stycznia 2017 roku mają być szczepione już 13-letnie dziewczynki! Polska jest w tym momencie JEDYNYM państwem na świecie, w którym szczepienie to jest w kalendarzu szczepień nie tylko refundowanych, ale i obowiązkowych.

Okazuje się jednak, że szczepionka Gardasil, wprowadzona do obrotu w 2006 roku, budzi już teraz wiele kontrowersji nie tylko wśród antyszczepionkowców, ale i samych lekarzy.

140924_MEDEX_SadDoctor.jpg.CROP.promo-mediumlarge

Raport na temat jej skuteczności i bezpieczeństwa ukaże się dopiero w 2018 roku, jednak sygnały, że powoduje poważne skutki uboczne, pojawiają się już od jakiegoś czasu. We Francji aż 700 lekarzy podpisało petycję przeciwko jej wprowadzeniu, natomiast w Japonii zrezygnowano z niej, gdy okazało się, że powoduje m.in. powikłania związane z zespołem bólu przewlekłego i zaburzeń czucia, które stwierdzono i potwierdzono u ponad 2 tysięcy osób. Również niemieccy eksperci ostrzegają, że szczepionka ta może mieć poważne skutki uboczne.

foter.com

hpv

Ten artykuł ma więcej niż jedną stronę. Przejdź na kolejną, by czytać dalej.

źródło : www.poradnikzdrowie.pl

Reply