„Szczęśliwi ludzie interesują się przede wszystkim sobą” – mówi psycholog Elena Pasternak. Oto jej 10 przykazań szczęśliwego człowieka

Czy istnieje coś takiego jak kodeks szczęśliwego człowieka?

Czy są jakieś uniwersalne zasady, którymi możemy się kierować, by zaznać szczęścia? Wydawałoby się, że nie ma czegoś takiego i to kwestia indywidualna, co nas uszczęśliwia. Tymczasem jest kilka prostych zasad, które wyznają ludzie szczęśliwi. Po ich stosowaniu jesteśmy też w stanie rozpoznać człowieka, który jest prawdziwie zadowolony ze swego życia. Co to za zasady? Wyjaśnia na swym blogu psycholog Elena Pasternak. 

Po pierwsze, szczęśliwi ludzie nie mogą być zrujnowani. Pracują nad wolnością osobistą i wiedzą, jak się nie wstydzić.

Mówi się im: „Masz gruby tyłek, nie możesz chodzić w tak opiętych ubraniach”, „Nie noś tych spodni, są niemodne w tym sezonie”, „Uśmiechnij się, robisz to tak rzadko”. A oni dalej robią swoje. Chodzą w obcisłych ubraniach i obnoszą się ze swoimi pełnymi kształtami, bo takie właśnie mają. Paradują w niemodnych ubraniach, bo im się podobają. Uśmiechają się tylko wtedy, gdy są z czegoś zadowoleni, zamiast chodzić z doczepionym do twarzy, sztucznym grymasem.

Wszystko to dlatego, że wiedzą, że 90 proc. ludzi tak naprawdę nie dba o ich wygląd, czy zachowanie. Tym natomiast, którym to przeszkadza, przeszkadza wszystko wokół i cierpią nie przez to, że ktoś śmie chodzić w niemodnych spodniach, ale dlatego, że uwielbiają cierpieć. 

Po drugie, szczęśliwi ludzie nie zabraniają nikomu.

Nie przeszkadza im, że ludzie wokół jedzą mięso (nawet jeśli sami są wegetarianami). Nie przeszkadza im, że babcie rozpieszczają dzieci – w końcu to ich prawo. Dziewczyna z sąsiedztwa pędzi bimber i farbuje włosy na wszystkie kolory tęczy – może i dziwny, ale to jej pomysł na życie. Szczęśliwi ludzie nie zakazują filmów, muzyki i książek, ponieważ nie ingerują w życie innych. Wiedzą, że zawsze jest wyjście: nie czytać, nie patrzeć, nie kłócić się, nie udowadniać swych racji. Nie traumatyzuj swojej psychiki, nie trać czasu na tych, którzy nie odbierają na twych falach.

Wszystko w twoim życiu można wyłączyć. A jeśli nie wyłączyć, to przełączyć – obiecuje psycholog.

Czytaj dalej na następnej stronie.

Ten artykuł ma więcej niż jedną stronę. Przejdź na kolejną, by czytać dalej.

Reply