Sześć logicznych zagadek, które wymagają nie lada kreatywnego myślenia. Jeszcze nikt nie rozwiązał ich w przeciągu pięciu minut. Spróbujesz?

Rozwiązując łamigłówki i zagadki logiczne pobudzamy do pracy te obszary mózgu, które na co dzień pozostają uśpione.

Te z pozoru łatwe zadania potrafią przysporzyć nie lada problemu. Czasami musimy wysilić szare komórki i włożyć naprawdę dużo w wysiłku w rozwiązanie niektórych z nich. Do szczególnie problematycznych należą łamigłówki, których zadawanie szczególnie polubili pracodawcy.

Rekruterzy wykorzystują zagadki, by sprawdzić przeróżne umiejętności swoich potencjalnych pracowników. Zadają je na rozmowach kwalifikacyjnych i w ten sposób dokonują wstępnej selekcji tzw. odsiewu kandydatów na dane stanowisko. Najczęściej w ten sposób testowani są starający się o pracę w kadrach, managerzy i przyszli kierownicy zespołów. Łamigłówki sprawdzają, czy ci radzą sobie z szybkim i logicznym podejmowaniem decyzji, czy są błyskotliwi, kreatywni i potrafią od ręki rozwiązywać problemy.

Oto sześć łamigłówek, którymi szczególnie chętnie posługują się rekrutujący. Jeszcze nikomu nie udało się rozwiązać ich w czasie poniżej 5 minut. Spróbujesz swoich sił?

Ułóż figurę

Pierwsze zadanie jest najłatwiejsze i najmniej wymagające ze wszystkich, które znajdziecie w naszym zestawieniu. Tę łamigłówkę bardzo często rozwiązywać muszą ilustratorzy, projektanci i architekci. Spójrzcie na obrazek i odpowiedzcie na pytanie: Który zestaw figur (a, b, czy c) połączony ze sobą utworzy równoległobok taki, jak na obrazku?

Znacie odpowiedź? Przejedźcie więc na następne strony, gdzie czekają kolejne, znacznie trudniejsze zagadki.

ong>Następca tronu

Drugie zadanie jest dużo trudniejsze. Nie polega bowiem jedynie na dopasowaniu do siebie figur. Będzie od ciebie wymagać skupienia i zastanowienia się chwilę nad przedstawionym problemem. Pokaże, czy potrafisz wyjść poza ramy stereotypów i szablonowego myślenia. Ta zagadka to rodzaj historyjki o następującej treści:  Król nie ma synów, córek ani królowej. By zapobiec bezkrólewiu po jego śmierci postanawia więc zorganizować konkurs na następcę tronu.

W tym celu rozdaje chętnym nasiona, z których mają wyhodować rośliny. By wygrać każdy stara się, by jego roślina była największa i najpiękniejsza. Tytuł otrzymuje jednak dziewczynka, która zjawia się z pustą donicą. Dlaczego?

Przyznacie, że ta zagadka do łatwych nie należy. Prosta nie jest również kolejna łamigłówka. Jaki problem należy rozwiązać tym razem?

Starszy mężczyzna i spadek

Trzeba pomóc starcowi, który nie wie, któremu ze swoich dzieci zapisać w spadku fortunę. Mężczyzna ma ich trójkę. Wszystkie kocha tak samo, pieniądze postanawia jednak podarować najmądrzejszemu, który wykaże się sprytem i zaradnością. Postanawia dać dzieciom zadanie. Obdarowuje je drobnymi pieniędzmi i nakazuje kupić za nie coś, co wypełni w całości jeden z pokoi w jego domu. Pierwsze z dzieci kupuje słomę, drugie wykałaczki, trzecie świecę i zapalniczkę.

Jak myślicie, które z nich powinno dostać spadek i dlaczego?

ong>Dwoje drzwi 

Kolejna zagadka również polega na wyborze, który w pierwszym momencie wydaje się niemożliwy. W pokoju uwięziony jest człowiek. Na ścianie naprzeciw niego znajduje się dwoje drzwi, którymi może on wyjść. Za drzwiami z lewej strony jest jednak ogromna lupa, która w świecącym słońcu wypala wszystko, co w jej zasięgu. Za drzwiami z prawej, czai się natomiast wielki smok, ziejący ogniem. Pytanie brzmi: Co powinien zrobić człowiek uwięziony w pokoju i które drzwi wybrać? 

Mężczyzna i magnetofon

Mężczyzna został znaleziony martwy we własnej pracowni. Leżał na ziemi niedaleko swojego biurka, z dziurą w głowie. Gdy policjant przybył na miejsce zdarzenia, na magnetofonie stojącym na biurku wcisnął przycisk „play” i usłyszał: – Moje życie jest niczym, nie mam dla kogo żyć. Później usłyszał odgłos strzału. Policjant natychmiast wiedział,  że mężczyzna nie popełnił samobójstwa, lecz został zamordowany.

Pytanie brzmi: Skąd policjant wiedział, że to morderstwo?

k może być już wam znana. Podana jest bowiem w formie anegdoty, a znając jej rozwiązanie możemy ją nawet uznać za świetny żart. By rozwiązać tę łamigłówkę logiczną, musisz wyobrazić sobie, że jesteś w szpitalu psychiatrycznym i właśnie poddają cię badaniom. Lekarze prowadzą cię do łazienki, nalewają wody do wanny, po czym każą ci jak najszybciej opróżnić zbiornik. Obok wanny leżą łyżeczka do herbaty, kubek i wiadro. Czego użyłby normalny człowiek, by pozbyć się wody?

Udało wam się wyrobić w pięć minut? Świetnie! Teraz sprawdźcie, czy odpowiedzieliście prawidłowo. Oto rozwiązania: 1) Prawidłowa odpowiedz to: C, tylko z tych figur ułożymy równoległobok z obrazka;  2) Król wydał chętnym nasiona, z których nie miało prawa nic urosnąć. Dziewczynka wygrała, bo jako jedyna nie oszukiwała i nie podmieniła nasion na takie, które dadzą plon; 3) Spadek powinno otrzymać trzecie dziecko starca, bo tylko ogień potrafi zająć całe pomieszczenie; 4) Człowiek uwięziony w pokoju powinien poczekać aż zapadnie noc i wyjść przez drzwi, w których znajduje się lupa; 5) Policjant wiedział, że to morderstwo, a nie samobójstwo, bo ktoś przewinął kasetę do początku; 6) Normalna osoba zamiast czerpać wodę, po prostu usunęłaby korek z wanny.

Jak wam poszło? Znaleźliście rozwiązania wszystkich zagadek? Jesteśmy ciekawi ile wam to zajęło. Dajcie znać w komentarzach.

Ten artykuł ma więcej niż jedną stronę. Przejdź na kolejną, by czytać dalej. źródło : paraloscuriosos.com

Reply