Używasz telefonu komórkowego tuż przed zaśnięciem? Poznaj powody, dla których nie powinno się tego robić!


Światło niebieskie stanowi część światła widzialnego i ma największą w zakresie światła widzialnego energię.

Może być emitowane z naturalnych źródeł – i takie jest dla nas bezpieczne. Niestety, już to emitowane przez ekrany urządzeń cyfrowych oraz ekrany LED jest szkodliwe dla naszego zdrowia. Fale świetlne o wysokiej energii, w tym właśnie światło niebieskie, bardzo intensywnie migoczą, co sprawia, że zmniejsza się wizualny kontrast, ostrość oraz jasność widzianego przez nas obrazu. Musimy więc bardziej wysilać oczy, a to powoduje duży dyskomfort.


Jeżeli dodatkowo przeglądamy np. Facebooka czy ulubione strony internetowe w ciemnym pomieszczeniu, tuż przed pójściem spać, zmuszamy oczy do jeszcze intensywniejszej pracy.

Ale to nie wszystko! Migotanie ekranu, na które narażamy organizm tuż przed snem, prowadzi do problemów ze snem, zmęczenia fizycznego oraz psychicznego, a także bólów głowy. Długotrwała ekspozycja wzroku na światło niebieskie może doprowadzić również do uszkodzenia siatkówki, a także przyspiesza związane ze starzeniem się organizmu zwyrodnienie plamki żółtej. Może też spowodować retinopatię i jaskrę.

Ten artykuł ma więcej niż jedną stronę. Przejdź na kolejną, by czytać dalej.

Reply