Kiedy poznasz te fakty, natychmiast wyrzucisz swój spray na owady do kosza!

Lato w pełni. Ciepła, czasami wręcz upalna pogoda zachęca do spędzania czasu na zewnątrz, gdzie czekają już na nas krwiopijcze insekty. Atakują nas także w naszych domach, wpadając do nich przez uchylone dosłownie na sekundę drzwi czy nieszczelnie założone moskitiery… i skutecznie utrudniają nam życie. Kąsają boleśnie, zdarza się, że i niebezpiecznie…

Jak bronimy się przed owadami? Najczęściej sięgamy po dostępne w sklepach spraye przeciwko insektom, wkłady do kontaktów czy specjalne kadzidła, nie zastanawiając się jednak, czy to, co szkodzi owadom (i zabija je, jak głosi słynna reklama, „na śmierć”), nie może mieć negatywnego wpływu i na nasze zdrowie. Okazuje się, że nie powinniśmy bagatelizować problemu.

spray-na-owady

W większości preparatów na komary i inne owady znajdują się substancje czynne, które mogą być bardzo szkodliwe dla naszego organizmu, zwłaszcza jeżeli nałożymy je na skórę wcześniej pokrytą kremem, olejkiem, preparatem do opalania itp. Te kosmetyki ułatwiają przenikanie płynu odstraszającego owady do organizmu, gdzie czyni on duże spustoszenie w układzie nerwowym. Poza tym często zapominamy, że środka można używać tylko dwa razy na dobę i koniecznie zmyć bieżącą wodą po powrocie do domu, chociaż taką informację z reguły już znajdziemy na opakowaniu.

Których substancji lepiej unikać w preparatach odstraszających owady, przeczytacie na kolejnej stronie.

spray-na-owady1

Ten artykuł ma więcej niż jedną stronę. Przejdź na kolejną, by czytać dalej.

Reply