8 powodów, dla których dzieci stają się szkolnymi prześladowcami. Każdy rodzic powinien o tym wiedzieć!

3. Znak słabości.

Dzieci nie są agresywne, gdy mają wysoką pozycję w grupie i nie obawiają się utraty statusu. Czują się pewnie i są szczęśliwe. Gdy z jakichś powodów ich pozycja jest zagrożona, tracą grunt pod nogami i robią się agresywne. Zaczynają manifestować swoją siłę. Zastraszają innych, aby pokazać, kto tu rządzi. Chcą w ten sposób na nowo wkupić się w łaski grupy, odzyskać pozycję itp.

.

4. Presja ze strony innych dzieci.

Jesteśmy stworzeniami społecznymi i staramy się dopasować do grupy. Wydaje się nam, że lepiej znęcać się nad innymi, niż być kolejnym celem. Presja rówieśnicza może być bardzo silna. Dzieci często czują, że nie mają innego wyjścia. Muszą zastraszać słabe dziecko, które nie pasuje do grupy, aby nie znaleźć się na jego miejscu.

5. Zemsta za wcześniejsze zastraszanie.

Kiedy dzieci są ofiarami mobbingu grupowego, mogą mieć tendencję do zastraszania dzieci w innej dziedzinie życia jako rewanż. Niektóre nastolatki i dzieci, które padły ofiarą zastraszania, szukają zemsty. Często usprawiedliwiają swoje działania i czują ulgę, gdy mogą kogoś upokorzyć. Ich ofiarą jest oczywiście ktoś jeszcze słabszy od nich. Wracając ze szkoły, w której są zastraszane, mogą wyżywać się na swoim młodszym rodzeństwie. Młodsze rodzeństwo z kolei może wyładowywać swoją złość na szkolnym otoczeniu. To coś w rodzaju błędnego koła.

Ten artykuł ma więcej niż jedną stronę. Przejdź na kolejną, by czytać dalej.

Reply