Sztuka niczym lustro odbija wady i bolączki współczesnego świata. Jego gorzki obraz najdobitniej pokazują te grafiki

Żyjemy w kulturze obrazkowej i to obraz przemawia do nas najsilniej.

Nic więc dziwnego, że to właśnie ilustracji i grafik używają artyści, by przemówić do człowieka, poruszyć go, wzruszyć i zadać mu pytania, których odpowiedzi będzie potem poszukiwał w swoim życiu. Pytania, które zadają nam artyści, bardzo często dotyczą kondycji współczesnego świata. Jak wygląda nasze dziś? Z jakimi problemami się zmagamy? Co nas boli, co porusza, a co rozprasza? Jaki świat tworzymy?

W jaki sposób zmienił nas postęp? Jak bardzo się od siebie oddaliliśmy? Sztuka skraca wszelki dystans. Postęp zostawia w tyle i w tle, a na czoło wysuwa to, co najważniejsze. Odbicie rzeczywistości, które stawia nam przed oczami jest nieraz przerysowane i nieco bardziej nasycone. Dzięki takiemu jednak obrazowi możemy w końcu dostrzec, jak bardzo dalecy jesteśmy od ideału.

Przykładem zaangażowanej twórczości, która uwypukla problemy współczesnego świata są grafiki ze strony Sadcasm. Te gorzkie ilustracje sprawią, że zatrzymasz się na chwilę i zastanowisz również nad Twoim życiem. Jak ono wygląda? Czy masz czas, żeby spełniać marzenia? Czego najbardziej Ci w nim brak? A może nawet nie zdajesz sobie sprawy, jak wiele krepujących smyczy zakłada Ci rzeczywistość, w której żyjesz?

Przejdź na drugą stronę i sprawdź, ile ukazanych na nich problemów dotyczą Ciebie.

ong>Jeden rodzi się w czepku, drugiego nie stać nawet na chustę 

W krajach anglojęzycznych istnieje powiedzenie, że ktoś rodzi się ze srebrną łyżką w ustach. Oznacza to, że ktoś jest w czepku urodzony, przyszedł na świat w bogatej, zamożnej rodzinie, w której nie braknie mu niczego.  Dzieci bogaczy opływają w luksusy, podczas gdy biednych nie stać nawet na godne przeżycie kolejnego dnia. To nieprawda, że rodzimy się z czystą kartą. Już na starcie możemy mieć pod górkę.

Filantropia straciła na znaczeniu 

Filantropia to dziś pojęcie, pod którym kryje się niewiele lub zupełnie nic. To tylko wydmuszka. O prawdziwej, bezinteresownej pomocy słyszymy bardzo rzadko lub wcale. Dary serca to dziś „pokazówka”. Wszystko ma swój cel i ukryte znaczenie. Dochodzi do takiego paradoksu, że nawet ludzi dobrego serca, którzy pomoc oferują z jego potrzeby, posądzamy o nieszczerość i złe intencje.


ong>Jedyna miłość to miłość do pieniędzy 

Pieniądze rządzą światem i choć mówi się, że uczuć nie da się kupić, w dzisiejszych czasach kupić można już wszystko. Przeprowadzając się do dużego miasta, w którym nikogo nie znamy, możemy wynająć sobie „przyjaciół”, którzy za pieniądze miło spędzą z nami czas. Do bogatych jak lepy do miodu ciągnąć będą kolejni adoratorzy, skuszeni obietnicą łatwego i przyjemnego życia.

Świat, który nas otacza jest „na pokaz” i „dla pieniędzy”, dlatego tak ważne jest, by zachować w nim samego siebie i ocalić prawdziwe wartości.

Psy mają smycz i my też

Istnieje wielostopniowa hierarchia władzy. Ludzie rządzą bezbronnymi zwierzętami i prowadzają je na smyczy. Nad nami jest jednak jeszcze coś. Jesteśmy uzależnieni od technologii, telefony krępują nas niczym smycz. Nie dają o sobie zapomnieć, wymagają ciągłej uwagi i rządzą nami, jak chcą.


ong>Bogaci mogliby połknąć biednych na jeden kęs

To powiedzenie ma przede wszystkim sens metaforyczny. Bieda dla bogaczy jest niedostrzegalna. Zblazowani zamożni ludzie jej nie widzą. Znajdują się zbyt wysoko w hierarchii społecznej, by z góry dostrzec coś tak mało dla nich ważnego. Nie dostrzegają, zbyt ślepi, za bardzo zapatrzeni w siebie. Oni są wielcy, biedacy malutcy. Próba ich dojrzenia wyglądałaby tak, jakby słoń miał nagle spróbował ominąć mrówki. Jest to niewykonalne.

Nie liczy się jakość, ale ilość

Jesteśmy przyrośnięci do naszych telefonów, które są naszym prywatnym więzieniem. Jesteśmy do nich przywiązani, tymczasem więzy międzyludzkie znaczą dla nas coraz mniej. Kiedy mamy do wyboru ilość i jakość, bardzo często idziemy na ilość, gromadząc wokół siebie wirtualnych znajomych. Bardzo często takie relacje są dla nas ważniejsze niż prawdziwe realne i prawdziwi przyjaciele.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ten artykuł ma więcej niż jedną stronę. Przejdź na kolejną, by czytać dalej. źródło : wittyfeed.me

Reply