Sztuka świata starożytnego wciąż zaskakuje! Czy zastanawiałeś się kiedyś, co tak naprawdę przedstawia?

Sztukę starożytności każdy poznaje w szkole, gdzie dowiaduje się o początkach antycznych cywilizacji. Omawiana jest historia ludzi sprzed tysięcy lat, sposób ich życia, postrzegania świata świata oraz osiągnięcia, jakich dokonali w nauce i sztuce. Nauczyciele pokazują w podręcznikach fotografie zabytków i pamiątek z tamtych odległych czasów, ale czy przyglądaliśmy się im wystarczająco uważnie?

Epoka przedchrystusowa zawsze będzie kryła w sobie sporo tajemnic. Nigdy naukowcy nie zyskają stuprocentowej pewności co do głoszonych tez, ponieważ nie ma już świadków tamtych czasów, którzy mogliby potwierdzić wyobrażenia archeologów co do życia w starożytności. Zasób wiedzy o antycznym świecie jest jednak dość duży i pozwala na konstruowanie spójnych teorii, które często są podważane ze względu na różną interpretację starożytnej spuścizny, zgromadzonej przez archeologów. Jeśli dokładnie przyglądniemy się np. greckim rzeźbom, to zauważymy, że pewne elementy tam nie pasują lub są znajome z wyglądu. W prezentowanych rzeźbach czy rysunkach uwagę zwraca pewien przedmiot, przypominający dzisiejszy laptop. Czy to możliwe, że starożytni posiadali technologię, o której dziś nie wiemy?


Bez wątpienia rzecz w dłoni dziewczynki przypomina współczesny laptop. Dodatkowo starsza kobieta wykonuje dobrze znany dziś gest ustawienia ekranu, by bez odblasków widzieć obraz. Czy to możliwe, aby był to przenośny komputer? Badacze nie są do końca przekonani, czym właściwie jest tajemnicy przedmiot: jedni twierdzą, że może być to np. szkatułka z biżuterią, zaś inni wskazują, że jest za cienka i wąska, by pełnić rolę schowka na ozdoby i z pewnością to bardziej skomplikowany przedmiot.

Jaki dziwny przedmiot prezentuje dziecko?

laptop-1


Wątpliwości rodzą również otwory z boku przedmiotu, które przypominają miejsce podpięcia kabli lub wejścia portów USB. Trudno nie mieć takiego wrażenia, jednak czy ludzie konstruujący laptopy nie stworzyliby bardziej skomplikowanych technik artystycznych, umożliwiających dokładniejsze odwzorowywanie rzeczywistości?

Co symbolizują te dwa otwory?

laptop-2


Podobny niezidentyfikowany przedmiot można spotkać na rysunkach wykonywanych na naczyniach. Na pierwszy rzut oka postać znaczy coś na woskowej tabliczce, jednak oko spiskowca zacznie szukać niespójności. Uzna tablice do pisania za zbyt cienkie, a trzymany w ręce przedmiot różny od ówczesnych przyborów do pisania. Wreszcie zapyta,  dlaczego tablice są trzymane w taki sposób, przecież byłoby to zgoła niewygodne. Czy siedzący mężczyzna korzysta z laptopa lub obsługuje rysikiem urządzenie dotykowe? Nie wiadomo i pozostanie to nierozwiązaną zagadką.

Laptop czy mobilne urządzenie dotykowe?

laptop-3

Ten artykuł ma więcej niż jedną stronę. Przejdź na kolejną, by czytać dalej.

źródło : viralsection.com

Reply