Ukrywały się przed ludzkim wzrokiem przez ponad 20 lat. Teraz potrzebują naszej pomocy.

Współcześnie żyjemy w przekonaniu, że świat przyrody nie kryje przed nami żadnych tajemnic. Jednak matka natura potrafi czasami sprawić nam pozytywną niespodziankę.   

To stworzonko ukrywało się przed ludzkim wzrokiem przez ponad 20 lat. Gdy jednak się pokazało, okazało się wyjątkowo fotogeniczne.

collageIli pika zamieszkuje terytorium gór Tian Shan w Chinach. Z wyglądu mocno przypomina słodkie pluszaki, zerkające na nas z półek sklepów zabawkowych. Pod względem genetycznym zwierze to jest spokrewnione ze znanym nam zającem. Jego wielkość rzadko przekracza 20 cm. Zapewne ułatwiło mu to ukrywanie się przed ciekawskimi fotografami.

(businessinsider.com)

1Zwierze to zostało odkryte w 1983 roku. Od tego czasu napotkano jedynie 30 osobników. Niewiele wiadomo również o ich zachowaniach i stylu życia. Nieśmiałość niewielkich ssaków doprowadziła nawet do uznania je za gatunek wymarły. Na szczęście rzeczywistość okazała się odrobinę bardziej pozytywna. Chiński badacz przyrody Weidong Li napotkał Ili pika wiosną 2014 roku.

(bushwarriors.org)

2

Ten artykuł ma więcej niż jedną stronę. Przejdź na kolejną, by czytać dalej.

źródło : nationalgeographic.com

Reply