Stoły na tym rysunku są takiej samej czy różnej długości? Przyjrzyjcie się im uważnie, zanim sprawdzicie odpowiedź

Zmysł wzroku pomaga orientować się w świecie, ale też bywa dość omylny.

Zdolność postrzegania obrazów przez człowieka jest zależna od wielu czynników, m.in. stanu zdrowia oka, oświetlenia obiektów czy perspektywy… Właśnie wpływ tych subiektywnych okoliczności sprawia, iż można te same obrazy postrzegać w zupełnie różny sposób.

Mózg ma tendencję to tego, że chce widzieć rysunki w perspektywie 3D, tak jak otaczającą go rzeczywistość. Kiedy więc ma przed sobą zestawione obiekty w perspektywie 2D i 3D, to zaczyna się gubić.

Problemem patrzenia przestrzennego David Heger z New York University, który skłonność oka do widzenia 3D wyjaśnia na przykładzie rysunku dwóch stołów: jeden jest widziany od przodu, zaś  drugi z boku. Poleca on przyjrzeć się obu meblom i zdecydować, jakich są rozmiarów.

Oczy i mózg oczywiście podpowiadają, że stoły są różne. Mebel widziany z boku wydaje się znacznie dłuższy niż ten, na który patrzymy od przodu. Jednak w rzeczywistości… nie ma między nimi żadnej różnicy!

Test ze stołami to doskonały przykład pokazujący, że oczom nie wolno w 100% ufać. Warto wiec wnikliwiej przyglądać się światu, by omylność zmysłu wzroku nie stała się przyczyną jakiś nieporozumień…

Ten artykuł ma więcej niż jedną stronę. Przejdź na kolejną, by czytać dalej. źródło : deadbees.net

Reply