Jesteś zadowolony z życia? Jaki masz stosunek do różnych jego sfer? Odpowiedzi na te pytania udzieli krótki test, autorstwa samego Zygmunta Freuda 

Zygmunt Freud potrafił w niesamowity sposób przeniknąć do podświadomości człowieka i w ciągu dziesięciu minut dowiedzieć się o nim więcej, niż sam chciałby o sobie zdradzić.

Postaci Zygmunta Freuda chyba nikomu nie trzeba przedstawiać. To jeden z najsłynniejszych lekarzy w historii, który zasłynął opracowaniem psychoanalizy, metody poznania i leczenia człowieka, która opiera się na dotarciu to tego, co dla człowieka nieświadome.

 

Freud uważał, że człowiekiem kieruje nie tyko jego umysł, ale także irracjonalna podświadomość, która mocno wpływa na podejmowane przez niego zachowania i dokonywane wybory. Jego teorie i publikacje istotnie wpłynęły na psychologów i filozofów XX wieku i na zawsze zmieniły sposób patrzenia na życie wewnętrzne ludzi.

Jak dotrzeć do podświadomości, zgłębić ją i odczytać dawane przez nią sygnały? Chcąc się tego dowiedzieć, Freud stworzył prosty test, odsłaniający nieco rąbka tajemnicy ludzkiej duszy. Uważał, że zadanie zaledwie 8 pytań, może wiele powiedzieć o podświadomości jednostki.

 

Weźcie kartkę oraz długopis i odpowiedzcie pisemnie na poniższe pytania. Odpowiedzi mają być jednozdaniowe i udzielane spontaniczne, bez głębszego zastanowienia.

1. Stoisz na brzegu i patrzysz na morze. Co czujesz?

2. Przechodzisz przez las i spoglądasz w dół. Co odczuwasz widząc leśne runo?

3. Oglądasz mewy latające nad Twoją głową. Jak się wtedy czujesz?

4. Oglądasz biegające po łące konie. Jakie emocje przeżywasz?

5. Stoisz na środku pustyni, a przed Tobą jest ściana, której nie widać końca, gdyż ciągnie się aż za linię horyzontu. W murze jest mała dziura, przez którą widać oazę. Co robisz?

6. Wędrując przez pustynię znajdujesz dzban pełen wody. Jakie działania podejmujesz?

7. Nocą zgubiłeś się w lesie. Nagle widzisz dom, a w oknach światło. Co zrobisz?

8. Zagubiłeś się w gęstej mgle i nic nie widzisz. Jaka jest pierwsza rzecz, którą chcesz zrobić?

Analiza odpowiedzi już na drugiej stronie. 

Ten artykuł ma więcej niż jedną stronę. Przejdź na kolejną, by czytać dalej. źródło : misstits.me, wikipedia.org

Reply