6 czynności, które uczynią dziecko mądrzejszym, nawet jeśli jest jeszcze w brzuchu matki

Wszyscy chcemy, by nasze dzieci były zdrowe.

Oczekujące na poród matki, spytane o to, czy wolałyby chłopca, czy dziewczynkę, odpowiadają zwykle: „najważniejsze, żeby było zdrowe”. Pozostałe cechy, którymi maluch będzie obdarzony, są drugorzędne. Drugą rzeczą, o której marzą rodzice i której pragnęliby dla swego dziecka jest mądrość. Bystry i lotny umysł pomaga w życiu jak nic innego. Pozwala z łatwością chłonąć wiedzę, zdobyć wykształcenie i dobrą pracę.

Do tej pory mogliśmy tylko trzymać kciuki o to, by nasze dziecko było mądre. Naukowcy i pediatrzy są jednak zgodni co do tego, że nie musimy czekać na narodziny malucha z założonymi rękami. Jest kilka czynności, które możemy wykonać jeszcze, kiedy malec jest brzuchu matki, które przyczynią się do tego, że nasza pociecha będzie mądrzejsza.

6 czynności, które sprawią, że dziecko urodzi się mądrzejsze

Według badań opublikowanych w PLOS One dzieci są wrażliwsze na dotykanie przez matki brzucha niż na ich głos. Naukowcy z Patricią K. Kuhl na czele odkryli, że reagują one, przesuwając głowy, ręce i usta w kierunku dłoni matki. Badanie objęło 23 ciężarne kobiety, które miały pozostać w ciemnym pokoju.

Poproszono je o wykonanie trzech różnych czynności: pocierania brzucha, mówienia do niego i nierobienia niczego. Badacze śledzili ruchy dziecka w trakcie tych działań za pomocą ultrasonografu. Maluchy były najaktywniejsze, kiedy mamy głaskały brzuch.

Czytaj dalej na kolejnej stronie.

oznacza to wcale, że matki nie powinny mówić do swych nienarodzonych jeszcze malców. Jak wskazuje zarówno Kuhl, jak i pediatra Anatolij Beliovsky, „rozmowy z brzuchem” są równie ważne. Rodzice muszą być świadomi tego, że mózg dziecka chłonie wiedzę już na kilka miesięcy przed urodzeniem. Dzieci uczą się, słuchają i zapamiętują każdą informację przekazaną im w ciągu kilku ostatnich miesięcy ciąży.

Powinniśmy więc mówić do dzieci, czytać im i przekazywać wiedzę tak, jakby już były na świecie. Jakie inne aktywności przyczynią się do szybszego rozwoju naszej pociechy?

  • aktywność fizyczna – matki powinny jak najwięcej się ruszać, zwiększy to przepływ krwi w macicy i przyspieszy rozwój dziecka;
  • jedzenie witaminy D – to wzmocni kości dziecka i jego serce;
  • masowanie brzucha – dotykając i masując brzuch, wysyłasz uspokajające sygnały do swojego dziecka. Nienarodzone dzieci potrafią nawet odróżnić dotyk ojca od matki;
  • słuchaj muzyki – malce uwielbiają muzykę, ponieważ stymuluje ona produkcję hormonów szczęścia, takich jak serotonina;
  • śpiewaj rymowanki – jeśli śpiewasz rytmiczne piosenki do nienarodzonego dziecka, nuć te same rymowanki po porodzie, w ten sposób uspokoisz dziecko, które będzie pamiętać melodie słyszane jeszcze w brzuchu;
  • czytaj i rozmawiaj z dzieckiem

Ten artykuł ma więcej niż jedną stronę. Przejdź na kolejną, by czytać dalej. źródło : houseandfamilytips.com

Reply