Ukąszenia owadów bywają bolesne i niebezpieczne. Oto krótki przewodnik, który pozwoli Wam zidentyfikować sprawcę ugryzienia i podpowie, co robić dalej

4. Kleszcz

Ukąszenie kleszcza, w przeciwieństwie do ugryzień innych owadów, jest początkowo bezobjawowe. Dopiero później (w ciągu 10 dni) może pojawić się rumień, który jest oznaką, że kleszcz był zarażony, najpewniej boreliozą. Każde zaczerwienienie wokół ugryzienia kleszcza powinno być bezzwłocznie pokazane lekarzowi. Ważne jest też to, by kleszcza wszczepionego w skórę usunąć w całości, gdyż pozostawienie jego fragmentu w tkance najpewniej skończy się infekcją.

5. Mrówka

Ukąszenia mrówek na szczęście nie są niebezpieczne, ale za to dość nieprzyjemne. Kwas mrówkowy wywołuje silne uczucie pieczenia i ból, które ustępują po kilkudziesięciu minutach. Po ugryzieniu pojawia się czerwony bąbel lub biaława wysypka. Wystąpienie gorączki będzie objawem reakcji alergicznej, należy się wtedy zgłosić do lekarza. Miejsce ugryzienia można smarować maścią z kortyzonem.


6. Pluskwa

Ugryzienie pluski powoduje niewielkie swędzenie. Powstaje też czerwona plama wokół miejsca, gdzie zwierzę ukuło skórę. Charakterystyczne dla pogryzienia pluskwami jest ułożenie trzech ukąszeń w rzędzie. Pluskwy są najbardziej aktywne w nocy. Jeśli plamy powiększają się, należy zgłosić się do lekarza.

Rada:

Wybierając się na łono natury warto użyć środków przeciw ukąszeniom owadów. Dobrze sprawdzają się zarówno kremy, jak i spraye. Trzeba też zwrócić uwagę na to, by ubraniami okrywać miejsca szczególnie narażone na atak kąśliwych owadów.

Ten artykuł ma więcej niż jedną stronę. Przejdź na kolejną, by czytać dalej. źródło : curioctopus.it

Reply