Uratowane z laboratorium badawczego szympansy po raz pierwszy widzą niebo, choć niektóre mają nawet 50 lat!

Rozwój nauki, a zwłaszcza medycyny, niekiedy jest możliwy tylko dzięki postępowaniu na zasadzie prób i błędów. Życie ludzi jest zbyt cenne, by nim w ten sposób ryzykować, dlatego od wielu lat prowadzi się różne badania na zwierzętach.

Dyskusja czy wykorzystywać zwierzęta do badań trwa od lat i każda ze stron ma silne argumenty. Zrozumiałe jest współczucie dla zwierząt i chęć ochrony ich życia, ale warto też pamiętać, że ich poświęcenie ratuje tysiące, jak nie miliony ludzi. Niezależnie od stanowiska w tej sprawie, zwierzęta w laboratoriach należy traktować z szacunkiem i troską, a kiedy już ich misja dobiegnie końca, zapewnić im godne warunki życia na starość.


malpa-pas


Niedawno swoją prace na rzecz rozwoju nauki i medycyny zakończyło ponad 100 szympansów. Władze, mając świadomość ile dzięki nim osiągnięto, postanowiły, że zwierzęta nie będą usypiane, ale trafią do ogrodu dla małp „Haven” w Luizjanie, gdzie spokojnie będą mogły dożyć swoich dni na wolności i łonie natury.

Gdyby nie zwierzęta, wiele leków ratujących ludzkie życie nie zostałoby opracowanych

malpa-2


Moment wypuszczenia szympansów na wolność zarejestrowały kamery. Ich reakcje były różne, ale przede wszystkim zwierzęta były zainteresowane światem zewnętrznym, ponieważ niektóre z nich widziały słońce i niebo po raz pierwszy w życiu! Warto dodać, że w tym gronie były małpy mające nawet po 50 lat.

Nigdy nie zapominajmy o okazaniu serca zwierzętom, które poświęciły się dla naszego dobra

Ten artykuł ma więcej niż jedną stronę. Przejdź na kolejną, by czytać dalej.

źródło : reshareworthy.com

Reply