W tę najstarszą grę na świecie grał nawet faraon! Królewska gra z Ur ma ponad 4 tys. lat! Jak w nią grać?

Rozrywka towarzyszyła ludziom od zarania dziejów.

Od niepamiętnych czasów ludzie wymyślali przeróżne sposoby zabicia czasu. Życie ludzi bez rozrywki byłoby puste i smutne, dlatego robili wszystko, by jakoś je sobie urozmaicić. Wymyślali i opowiadali sobie historie, tańczyli, używali życia. 3400 lat temu powstała pierwsza piosenka. Pierwsza znana ludzkości gra planszowa jest jeszcze starsza!

Datowana jest na 2600 r. pn.n.e., ma więc około 4,5 tys. lat! Pochodzi ze starożytnej Mezopotamii. Została znaleziona w 1920 r. przez Sir Leonard Woolleya, w trakcie wykopalisk w grobowcach królewskich w Ur w Iraku. Choć gra pochodzi z Mezopotamii, znana była również w Egipcie. W kraju faraonów znano ja pod nazwą Asseb, a jedną z takich starożytnych „planszówek” znaleziono w grobowcu samego Tutanchamona!

Grę odnaleziono już w 1920 r., jednak dopiero niedawno odkryto, jak w nią grać. Wszystko dlatego, że dawniej ludzie byli bardziej towarzyscy, a przekazy głównie ustne. Rzadko cokolwiek spisywano, a zwłaszcza coś tak błahego, jak zasady jakiejś popularnej gry. Znał je każdy, była to oczywistość na miarę wyniku dodawania do siebie dwóch dwójek.

Z czasem jednak, gdy świat zaczął być bardziej otwarty, a państwa zaczęły rozwijać handel, zaczęło się pojawiać coraz więcej osób, które w „planszówkę” grać nie potrafiły, a chciałyby. Żeby nie kłopotać się ciągłym wyjaśnianiem zasad, pewien astronom z Babilonu spisał zasady gry na tabliczkach z pismem klinowym (które Babilończycy przejęli, gdy podbili Mezopotamię w II w. p.n.e.). Tabliczki z regułami gry datowane są właśnie na 177 r.p.n.e. czyli długie lata po wynalezieniu  „planszówki”.

Królewska Gra z Ur jest dziś eksponowana w zbiorach British Museum z Londynie. Jak w nią grać? Jej uproszczona wersja jest niezwykle łatwa, rozgrywa przewidziana jest dla dwóch graczy, którzy ścigają się pionkami po planszy. Wygrywa ten, który pierwszy doprowadzi swoich pięć pionków na metę. Na planszy jest pięć szczęśliwych pól, ale i parę min, gracze muszą być więc bardzo czujni. Mecz tej najstarszej planszówki świata rozegrali ostatnio Tom Scott brytyjski YouTuber oraz Irving Filnkel, naukowiec i badacz kultury Mezopotamii i Sumerów z British Museum. W trakcie rozgrywki dokładnie wytłumaczyli zarówno zasady gry, jak i wdali się w ciętą rywalizację.

Obejrzyjcie mecz by nauczyć się grać w tę najstarszą grę świata. W internecie można już kupić jej podróbki!

Ten artykuł ma więcej niż jedną stronę. Przejdź na kolejną, by czytać dalej. źródło : wikipedia.org, youtube.com, wikiwand.com, ecola.com

Reply