W tych 6 sytuacjach rodzice nie mają pojęcia, że krzywdzą swe dzieci. Nie powtarzaj ich błędów!

Wychowanie dzieci zmienia się szybciej niż z pokolenia na pokolenie. 

Dostosowujemy się do różnych trendów, idziemy z duchem czasu. Niekiedy jednak eksperci nie są zgodni w tym, jak powinniśmy podchodzić do różnych kwestii i gdzie stawiać swoim pociechom granice. Co możemy robić, czego robić nie powinniśmy? Nasze mamy i babcie mają na to swoje sposoby, pediatrzy swoje, cała masa innych doradców własne. Trudno się w tym wszystkim połapać.

Na szczęście są ludzie, którzy nieustannie studiują nasze zachowania i ich wpływ na dzieci. Ich wnioski dają do myślenia i nakazują wystrzegać się pewnych z pozoru nieszkodliwych działań. 

1. Łaskotanie dziecka

Dorosłym może się wydawać, że łaskotki są przyjemne dla ich maluchów. W końcu dzieci śmieją się przez nie do rozpuku, prawda? Sprawa nie jest jednak tak łatwa, jak się wydaje. Już parę lat temu naukowcy z University of California donosili, że śmiech spowodowany łaskotkami jest niekontrolowaną, bezrefleksyjną reakcją. Może występować nawet u dzieci, dla których łaskotki są skrajnie nieprzyjemne. Malce jednak są za małe, żeby się poskarżyć. Rodzice mogą nawet nie wiedzieć, jak je krzywdzą. 

2. Pluszaki w dziecięcym łóżeczku

Nie wszyscy rodzice rozumieją, że dziecko potrzebuje tylko dobrego materaca z prześcieradłem i małym kocem w przypadku niskich temperatur w pokoju. Do tego czasami w łóżeczku może pojawić się poduszka, ale powinna być mała i płaska. To tyle. Łóżeczko maluszka to nie miejsce na milion pluszaków, które będą krepować naszej pociesze ruchy, a niefortunnie ułożone utrudniać dziecku oddychanie. 

3. Używanie nocnej lampki, gdy dziecko śpi

Pozostawione w nocy słabe światło w pokoju dziecięcym nie jest dobre dla dziecka. Hormon wzrostu jest lepiej wytwarzany w ciemności. Powody używania lampki nocnej mogą być różne. Jest to jednak głównie wygoda rodziców, którzy nie muszą zmieniać pieluszek w egipskich ciemnościach. Jak podpowiada Tracy Bedrosian, rzeczniczka Wydziału Neuronauki na Ohio State University, jeśli już lampka nocna, to z czerwonym lub pomarańczowym światłem. Takie kolory w mniejszym stopniu hamują produkcję melatoniny niż światła zielone, białe, czy niebieskie. 

Czytaj dalej na następnej stronie.

Ten artykuł ma więcej niż jedną stronę. Przejdź na kolejną, by czytać dalej.

Reply