Wenecja wysycha! Słynne kanały bez wody wyglądają nienaturalnie i powodują komunikacyjny chaos

Miasto, które najbardziej na świecie słynie z przemieszczania się kanałami, ma wielkie problemy z wodą.

Wenecja leży na bagnistych wyspach Morza Adriatyckiego, otacza ją laguna. Większość transportu odbywa się drogą wodną lub pieszo przez mosty, a stare miasto jest w zupełnie poświęcone turystyce. Z niej żyje całe miasto, które przyciąga zakochanych oraz miłośników pięknej architektury. A zawód gondoliera jest znany na cały świat.

Największy rozkwit miasto przeżywało od XIII do XVI wieku, z tego okresu pochodzą zabytki miasta, które są bogate i zachwycające, a także zabezpieczone wieloma wpisami na listy najważniejszych zabytków ludzkości. Jednak najsłynniejsze są kanały, którymi na łodziach przepływa się od jednego do drugiego miejsca. Gondolierzy, obecnie są bardzo popularni jako atrakcja dla turystów, a na pokładach ich łodzi odbyło się wiele zaręczyn i romantycznych wyznań miłości.

Jednak życie na tym terenie nie jest takie wspaniałe jak na folderach reklamowych. Mieszkańcy Wenecji zmagają się często z powodziami, które zalewają domy, które wybudowane były na innych starszych domach czy palach. Wszechobecna wilgoć nie działa dobrze na stawy, a tworzące się grzyby na płuca. Jednak ostatnio wenecjanie stanęli przed nowym problemem – brakiem wody. Doprowadziło to do wielkich strat finansowych dla gondolierów i całego ruchu turystycznego.

Woda w kanałach wyschła, taki kataklizm nawiedził ostatnio miasto w 1934 roku! A i tak poziom wody był wyższy niż obecnie. Konserwatorzy zbytów boją się o wpływ takiego stanu rzeczy na budynki. Rozczarowani turyści mogą zobaczyć jedynie szlam i łodzie osadzone na błocie. Co najgorsze mnóstwo ludzi z całego świata przybyło do Wenecji na słynny karnawał, kiedy odbywają się wspaniałe bale maskowe.

Zamiast pięknych widoków, zastali smutne miasto.

Ten artykuł ma więcej niż jedną stronę. Przejdź na kolejną, by czytać dalej.

Reply