Dla Chińczyków nie ma rzeczy niemożliwych: właśnie skończyli budowę największej na świecie windy, która przewozi… statki!

Chińczycy słyną z dużego rozmachu swoich budowli, a w tym roku udało im się oddać do użytku monumentalną windę dla statków, której rozmiary i możliwości imponują wszystkim inżynierom świata. 

Jangcy to najdłuższa rzeka Azji i stanowi ważny szlak komunikacyjny dla narodu chińskiego. Aby móc jeszcze pełniej wykorzystywać możliwości rzeki, zarówno w kwestii transportu, jak i produkcji energii, Chińczycy dwadzieścia trzy lata temu rozpoczęli w Yichang City (prowincja Hubei) budowę potężnej tamy Three Gorges Dam, czyli Tamy Trzech Przełomów. Ostatnim kluczowym elementem inwestycji była winda dla statków.


three-gorges-dam-p


Winda może przewozić statki nawet o masie 3 tysięcy ton i podnosi je na wysokość 113 metrów, w zależności od poziomu wody. Przetransportowanie statku zajmuje około 40 minut, co znacznie usprawni transport na rzece, gdyż do tej pory przeprawienie okrętów specjalną śluzą  tamy zajmowało nawet 4 godziny. Takie usprawnienie zwiększy zdolności przewozu ludzi i towarów nurtem Jangcy o około 6 milionów ton rocznie.

Windę na tamie budowano od 2007 roku

three-gorges-dam-2


Głównym elementem konstrukcyjnym windy są cztery żelbetonowe wieże liczące po 169 metrów każda. Komora windy to gigantyczny basen unoszący statki, a wymiary tej komory to 120 metrów długości i 18 metrów szerokości, zaś waga to 15,5 tysiąca ton. Winda posiada specjalne zabezpieczenia i hamulce, które w razie awarii zapobiegną oberwaniu się widy, co zapewne skończyłoby się ogromną tragedią i śmiercią wielu osób.

Sprawne funkcjonowanie windy wymaga nadzoru i czujności wielu specjalistów

Chcecie zobaczyć, jak działa ta mega winda? Film znajdziecie na drugiej stronie artykułu.

three-gorges-dam-1

Ten artykuł ma więcej niż jedną stronę. Przejdź na kolejną, by czytać dalej.

źródło : youtube.com

Reply