W dorzeczu Missouri znalezionego wrak statku ze świetnie zachowanym ładunkiem. Tak żyli XIX-wieczni Amerykanie

Człowiek od zawsze poszukiwał wygodnego, ekonomicznego i szybkiego środka transportu. Przez wieki stworzył więc setki różnych maszyn ułatwiających mu poruszanie, między innymi statki parowe, niezwykle popularne w transporcie rzecznym XIX-wiecznej Ameryki.

Dziś do przewozu towarów po kontynencie najczęściej wykorzystuje się wielotonowe tiry, ale jeszcze stulecie temu to rzeki były głównym traktem, po którym produkty docierały do klientów. Akweny Midwest (Missouri, Ohio i Mississippi) pełne były statków parowych, z charakterystycznymi kołami po bokach. Niestety dzikie rzeki pochłaniały w swych odmętach mniej więcej cztery statki rocznie, a wraz z nimi dobytek pasażerów i towary handlowe.


The-Steamboat-Arabia--p


Większość zatopionych parowców uległa znacznemu zniszczeniu leżąc na dnie rzeki czy w mule. Na szczęście znaleziono wyjątek, czyli jednostkę The Steamboat Arabia, która po zaledwie trzyletniej pracy zatonęła w 1896 roku w wodach Missouri, niedaleko miejscowości Parkville (okolice Kansas City). Przyczyną katastrofy był pień drzewa, który pod taflą wody roztrzaskał kadłub.

Parowce były stałym elementem rzecznego krajobrazu w XIX stuleciu

The Steamboat Arabia (7)


The Steamboat Arabia był komfortowym i nowoczesnym statkiem. Miał możliwość jednoczesnego przewiezienia ponad 100 pasażerów i około 200 ton ładunku. Kiedy poszedł na dno, jego luki ładunkowe były pełne cennych towarów, przeznaczonych dla osadników, dlatego przez wiele lat próbowano go odnaleźć.

Poszukiwania miejsca, gdzie mógłby spoczywać parowiec, trwały wiele lat

Więcej informacji na temat statku i jego zawartości znajdziecie na dwóch kolejnych stronach. 

The Steamboat Arabia (6)

Ten artykuł ma więcej niż jedną stronę. Przejdź na kolejną, by czytać dalej.

źródło : curioctopus.it

Reply