Nowo poznana osoba to dla ciebie całkowita zagadka? Zadaj jej to jedno proste pytanie. Dowiesz się z kim masz do czynienia

Odpowiedź na nie zależy od charakteru człowieka. W ten sposób dowiesz się, czy warto ciągnąć tę znajomość.

Według ekspertów z PsyBlogu zadając to jedno pytanie ujawnisz to, co nieodkryte, osobowość swojego rozmówcy. Co to za pytanie spytacie? Odpowiedź jest banalna. Wystarczy, że zapytacie swojego znajomego, co myśli o innych ludziach. To działa, przynajmniej według badań naukowców z Wake Forest University. Dlaczego zadanie tego pytania pozwoli się tak wiele dowiedzieć o naszym rozmówcy?

W wielkim uproszczeniu, to dlatego, że w innych ludziach jak w lustrze odbijają się nasze własne cechy. Widzimy w nich przede wszystkim to, co sami w sobie mamy. Miły, dobry człowiek postrzega swoje otoczenie jako dobre i miłe, egoista wokół widzi samych egoistów.  Ludzie, którzy widzą w innych same pozytywne cechy, to zwykle osoby bardziej zadowolone z siebie i z własnego życia. Dla porównania, ci, którzy osądzali innych, bardziej negatywnie, mieli nie tylko wyższy poziom narcyzmu, ale i wykazywali zachowania antyspołeczne.

„Ogromny zestaw negatywnych cech osobowości jest związany z negatywnym obrazem innych ludzi w naszych oczach. Prosta tendencja do dostrzegania u ludzi negatywnych cech wskazuje na większe prawdopodobieństwo wystąpienia depresji i różnych zaburzeń osobowościowych „ – powiedział dr Dustin Wood, jeden z autorów eksperymentu, który przeprowadzono na wyselekcjonowanej grupie ludzi.  

=”font-weight: 400;”>Aby wyciągnąć wiarygodne wnioski po roku od badań, naukowcy zwrócili się po raz kolejny do uczestników eksperymentu. Co nowego odkryli? Słowem nic. Odpowiedzi badanych były podobne. Naukowcy uznali więc, że nie zależą od chwilowego widzi mi się, ale od stałej – charakteru przebadanych osób. Co ważne eksperyment składał się z dwóch części. W badaniu pierwszym poproszono ludzi o ocenę pozytywnych i negatywnych cech osobowości trzech innych osób. W drugiej części, mieli określić samych siebie.

Pomogło im w tym pięć prostych pytań, które nawet byście się nie spodziewali, jak wiele mogą nam powiedzieć o innych. Chcesz czytać w nowo poznanej osobie, jak w otwartej książce?  

Dzięki tym 5 banalnie prostym pytaniom szybko dowiesz się, z kim masz do czynienia. Pierwsze z nich brzmi: Jak opisałbyś siebie?

Co ważne w pytaniu nie ma zawartych żadnych wskazówek, jak nasz rozmówca ma opisywać siebie, odnieść się do cech fizycznych, słabych i mocnych stron, własnej emocjonalności. Nie możemy go naprowadzać. Ścieżka jaką wybierze, powie nam o nim więcej, niż tysiąc słów. Słowa jakimi siebie opisze mogą świadczyć o niej, lub przeciwko niej. Jeśli użyje delikatnych słów, oznacza to, że mamy do czynienia z osobą nieśmiałą. Śmiałe, wartościujące zwroty będą świadczyć o czymś wręcz przeciwnym.

Pytanie nr 2: Jakie jest twoje największe osiągnięcie?

To trudne, ale dobre pytanie. Dlaczego? Da nam wiedzę na temat życiowego doświadczenia nowo spotkanego człowieka. Dowiemy się, co tak naprawdę jest dla niego ważne, rodzina, kariera, przyjaciele – jest wiele możliwości.

Trzecie pytanie, które powinniśmy zadać brzmi: Czy ostatnio czytałeś dobre książki?

Po tym pytaniu będziesz już wiedział, czy ktoś lubi czytać, czy próbuje ukryć to, że czytać nie lubi podając jakiś tytuł klasycznej, przerabianej w liceum powieści. Jeśli chodzi zaś o czynnych czytelników, poznamy ich książkowy gust. Dowiemy się o czym marzą, czy są romantykami, czy interesuje ich mroczna strona świata, a może to kreatywni majsterkowicze, którzy w poradnikach DIY, szukają pomysłów na zrobienie czegoś z niczego? Nie dowiesz się, jeśli nie zapytasz.

Chcesz poznać dwa ostatnie pytania? Przejdź na następną stronę.

=”font-weight: 400;”>Pytanie czwarte brzmi: Jaka jest twoja wymarzona praca?

„To pytanie ma na celu sprawdzenie, czy ktoś myśli o swojej karierze i wie, jak chce, by ona wyglądała” – czytamy na blogu. Dzięki niemu sprawdzimy, czy mamy do czynienia z osobą ambitną, stawiającą sobie w życiu zawodowym jasne i precyzyjne cele. Jeśli ktoś bardzo długo zastanawia się nad odpowiedzią, nie ma zielonego pojęcia, co powiedzieć, oznacza to, że rzadko myśli o swojej zawodowej przyszłości.

To lekkoduch, żyjący z dnia na dzień, lub wręcz przeciwnie, osoba obawiająca się co przyniesie jutro, tak bardzo, że woli się nad tym w ogóle nie zastanawiać. 

Pora przejść do ostatniego pytania. A jest ono następujące :Kim jest twój osobisty bohater?

Pomoże ci ono dowiedzieć się czegoś na temat inteligencji osoby, ale i wartościach, które wyznaje. Poda bohatera fikcyjnego, superbohatera, postać z książki, a może swoją mamę? Wszystko ma tutaj znaczenie.

Dajcie znać, czy dzięki naszym wskazówkom udało wam się dowiedzieć czegoś nowego o swoich znajomych. 

 

Ten artykuł ma więcej niż jedną stronę. Przejdź na kolejną, by czytać dalej.

Reply