Żadne słowa nie oddadzą tego, jak barwny jest karnawał w Rio. Obejrzyj zdjęcia z najhuczniejszej imprezy świata i choć na chwilę przenieś się do Brazylii

Odchodzący karnawał od niepamiętnych czasów jest hucznie żegnany.

Na całym świecie robi się to trochę w innym stylu. W Polsce ostatki świętowane są głównie na tzw. „domówkach” i w dyskotekach. Ludzie wychodzą z przyjaciółmi, by razem pożegnać ten radosny czas i płynnie przejść do smutniejszego okresu, czasu refleksji w religii katolickiej zwanego Wielkim Postem.

Zagranicą z tej okazji odbywają się przeróżne uroczystości. W Wenecji np. na ulice wychodzą ludzie w maskach. Robią to niemal nieprzerwanie od XI w.! Mimo to nie brakuje im fantazji, a rokrocznie wymyślają inny motyw przewodni parady. Karnawał w Wenecji jest najstarszym i najhuczniej obchodzonym w Europie. Ściśle związany z teatrem, zdominowany przez Arlekiny, Pierroty i inne lalki z włoskiej komedii.

Wenecki karnawał nie jest jednak najgłośniejszym na całym świecie. W jednym miejscu na ziemi do tych uroczystości ludzie nie przygotowują się (tak jak w Wenecji) kilka dni, czy tygodni, ale długie miesiące. Tym krajem jest oczywiście Brazylia.

Bal karnawałowy w jednym z największych miast Brazylii ma bogate tradycje i długą historię. Jego korzenie sięgają XV w., czyli czasów, kiedy państwo było kolonią Portugalii. Początkowo uliczne uroczystości przypominały więc te europejskie. Imprezy były dzikie i szalone. Z tej okazji robiono sobie kawały, a przechodniów oblewano z okien wysokich budynków wodą,  perfumami, kulami z atramentem, obrzucano jajami.

Obecną formę karnawał w Rio de Janeiro przyjął dopiero w 1932 r. kiedy władze uznały przemarsze szkół samby za legalne. Zezwoliły na konkursy, zabawy i tańce. Od tamtego czasu do Brazylii zaczęli ściągać turyści i gapie, by na własne oczy zobaczyć urokliwe i barwne parady i ocenić szkoły tańca. W 2016 r. Brazylie odwiedziło w tym czasie milion osób!

Piękna tych uroczystości nie oddadzą żadne słowa, dlatego mamy dla Was zdjęcia, które, choć na chwilę przeniosą Was do radosnej i barwnej Brazylii. Na następnych stronach przybliżmy też tradycję brazylijskiego karnawału i jego ciekawą mitologię.

Zapraszamy na kolejne strony.

Ten artykuł ma więcej niż jedną stronę. Przejdź na kolejną, by czytać dalej. źródło : theguardian.com, quora.com, letelegramme.fr, wikipedia.org

Reply