Ta zagadka ujawni, jak bardzo ulegacie stereotypom. Sprawdźcie, czy w życiu kierujecie się krzywdzącymi uprzedzeniami 

Stereotypy z jednej strony są pomocne, ponieważ pomagają porządkować świat, lecz z drugiej strony krzywdzą, gdyż prowadzą do niesprawiedliwych ocen i wniosków.

Zagadki ogólnie zmuszają ludzi do intensywnego myślenia, ale niektóre jeszcze dodatkowo pokazują, co człowiek kryje w swojej podświadomości. Dziś proponujemy zmierzyć się właśnie z taką łamigłówką.

Zagadkę po raz pierwszy przedstawiono studentom psychologii na Uniwersytecie w Bostonie i aż 86% z nich, nie potrafiło jej wyjaśnić. Oto jej treść:

Ojciec i nastoletni syn podróżują samochodem i mają poważny wypadek. Ojciec ginie na miejscu, a syn zostaje zabrany do szpitala i potrzebuje skomplikowanej operacji. Kiedy zostaje przywieziony na salę operacyjną, chirurg oznajmia: „Nie mogę operować tego pacjenta, to mój syn”. Jak to wyjaśnić?

 

Zagadka pokazującą krzywdzące uprzedzenia

W prawidłowym rozwiązaniu zagadki przeszkadza tzw. „nieświadoma stronniczość”. Wynika ona ze stereotypów funkcjonujących świecie i sprawia, że nie myślimy logicznie. Jest to nastawienie, które zmusza nas do schematycznego myślenia i uogólnień, blokując zdolność do znalezienia alternatywnego rozwiązania, gdyż wydaje się ono z natury złe.

Rozwiązanie zagadki znajdźcie już na drugiej stronie. 

Ten artykuł ma więcej niż jedną stronę. Przejdź na kolejną, by czytać dalej. źródło : fabiosa.com

Reply