Mężczyzna nagrał, w jaki sposób aligatory radzą sobie z mrozami w Karolinie Północnej, trzeba się dobrze przyglądnąć, by zobaczyć drapieżniki

Zwierzęta mają instynkty, które pomagają im przetrwać w trudnych warunkach.

Miliony lat ewolucji sprawiło, że niektóre organizmy są w stanie przeżyć w każdych warunkach. Dają sobie rady w prażącym słońcu pustyni i na najmroźniejszych zakątkach ziemi. Przystosowały się, a ich organizm, pożywienie czy sposób rozmnażania jest idealnie dobrany do tego, co dzieje się wokoło nich. Na co pozwala pogoda i najważniejsze – temperatura.

Wiele zwierząt kojarzonych jest z jedną strefą klimatyczną, której się trzymają. Jaszczurki wolą ciepło, lwy trawy Afryki, a niedźwiedzie polarne nie potrafią się przyzwyczaić, że ich świat się roztapia i mają coraz mniej miejsca do życia. Jednak są zwierzęta, które doskonale radzą sobie w różnych warunkach i nie boją się ani palącego słońca, ani mrozów.

Co może zaskakiwać wiele osób, do takich zwierząt należą aligatory. Choć bardziej kojarzą się nam z gadami, które wolą ciepło i wylegiwanie się na słońcu, spokojnie mogą przetrwać minusowe temperatury. Aligatory żyją na terenie obu Ameryk i Chin. Jest ich kilka rodzajów. Mają silne szczęki pełne ostrych zębów i polują głównie w nocy. Żyją w stawach i rzekach, a gdy te zaczynają zamarzać, radzą sobie z tym w ciekawy sposób.

Aligatory nie potrafią same wytwarzać ciepła, temperaturę dostosowują do otoczenia. Gdy jest gorąco, nagrzewają się, gdy zimo – zaczynają się hibernować. Kiedy robi się zimno aligatory także „stygną” i spowalniają tym samym metabolizm. Mimo że wygląda to niecodziennie i groźnie, to aligatorom nic nie jest. Gdy chowają się pod wodą, nad powierzchnią trzymają nos i pozwalają, by woda wokoło niego zamarzła. Im zimniejsza jest woda, tym bardziej aligatory się hibernują, zdarza się, że zapadają w letarg. A kiedy robi się cieplej, budzą się i ruszają na żer.

Zobacz nagranie, jak radzą sobie z zimnem:

Ten artykuł ma więcej niż jedną stronę. Przejdź na kolejną, by czytać dalej. źródło : YouTube.com

Reply