Jadąc z przodu w aucie zwróć uwagę na to, czy osoba siedząca za tobą ma zapięte pasy, gdyż w razie wypadku możesz zostać przez nią zmiażdżony!

Samochody niesamowicie ułatwiają ludziom życie, ale też często są przyczyną ich śmierci. Dlatego trzeba z nich korzystać rozsądnie, przestrzegając wszelkich zasad bezpieczeństwa, minimalizując w ten sposób tragiczne skutki ewentualnego wypadku.

Podstawą bezpiecznej jazdy samochodem jest zapięcie pasów przez wszystkich podróżnych. Niestety wiele ludzi wciąż wierzy w mit, że zapinanie pasów na tylnym siedzeniu jest zbędnie i tylko osoby jadące z przodu powinny się w ten sposób zabezpieczać. To błędne myślenie, które jak najszybciej należy skorygować, ponieważ brak zapięcia pasów bezpieczeństwa przez pasażerów z tyłu, bezpośrednio zagraża nie tylko ich życiu, ale także życiu i zdrowiu ludzi siedzących z przodu.


fastening-belts-for-rear-passengers-cars-p


Pasażerowie, którzy nie mają prawa jazdy często nie mają też świadomości tego, jak powinien wyglądać bezpieczny przewóz osób autami osobowymi. Potwierdzają to badania przeprowadzone na zlecenie Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, która prowadzi kampanię społeczną pod hasłem  „Zapnij pasy. Włącz myślenie”. Jej celem jest uświadomienie różnych zagrożeń, wynikających z niezapinania pasów bezpieczeństwa w aucie.

Jadąc około 64 kilometry na godzinę samochód poddawany jest przeciążeniu równemu około 30 g. W razie zderzenia pasażer ważący 84 kilogramy zamieni się w „pocisk”, który uderzy w przedni fotel z siłą 2,5 tony!

Nawet podczas niewielkiej stłuczki zapięte pasy mogą uratować życie podróżujących osób.

fastening-belts-for-rear-passengers-cars-8


Wyniki prowadzonych badań przerażają: zaledwie 40% osób będących kierowcami zapina pasy bezpieczeństwa, jeśli podróżuje na tylnym siedzeniu. Wśród nie-kierowców wynik był jeszcze gorszy, gdyż tylko 38% ludzi dba o to, by ich pas był zapięty. Co prawda jest to wynik wyższy niż w ubiegłych latach, ale wciąż budzi trwogę, gdyż taka frywolność w zapinaniu pasów to igranie ze śmiercią.

6 na 10 pasażerów jadących z tyłu lekceważy obowiązek zapinania pasów bezpieczeństwa

Więcej o niezapinaniu pasów oraz o skutkach takiego zachowania przeczytacie na kolejnych stronach. Ta wiedza może uratować wam życie!

fastening-belts-for-rear-passengers-cars-4

Ten artykuł ma więcej niż jedną stronę. Przejdź na kolejną, by czytać dalej.

źródło : motoryzacja.interia.pl

Reply