10 życiowych mądrości Marka Aureliusza, rzymskiego cesarza i wielkiego zwolennika stoicyzmu

Wielcy przywódcy od zawsze inspirowali swoją postawą.

Marek Aureliusz urodził się 26 kwietnia 121 roku naszej ery. W latach 161-180 rządził Imperium Rzymskim i zdobył reputację dobrego oraz rozważnego cesarza, niezwykle oddanego ojczyźnie i służbie na jej rzecz. Zmarł podczas wyprawy wojennej  w wyniku zachorowania na dżumę w 17 marcu 180 roku.

 

Marek Aureliusz zyskał przydomek cesarza-filozofa (mówiono o nim też „filozof na tronie”), a jego praca pod tytułem „Rozmyślania” zachowała się do czasów dzisiejszych i wciąż stanowi cenne źródło inspiracji i życiowej mądrości. Praca powstała w ostatniej dekadzie życia cesarza i jest osobistą interpretacją filozofii stoickiej.

Dzieło Marka Aureliusza pełne jest głębokich myśli, wartych rozważań. Rzymski władca zwraca uwagę między innymi na to, jak człowiek powinien postępować ze swoimi emocjami i pożądliwościami, doradzał pracowite i skromne życie oraz akceptację starzenia się i śmierci.

Życiowe rady cesarza Marka Aureliusza

 

1. Ludzie rodzą się, by pomagać sobie nawzajem

Marek Aureliusz wierzył, że pomimo egoizmu tkwiącego w naturze człowieka, ludzie nigdy nie powinni ustawać w dążeniu do życia w pełnej harmonii i pokoju. Pisał, że „przyszliśmy na ten świat dla siebie nawzajem” i podkreślał, jak ogromne brzemię ciąży na przywódcach, bo są strażnikami ładu życia społecznego.

Kolejne mądrości rzymskiego władcy znajdźcie na następnych stronach. 

 

Ten artykuł ma więcej niż jedną stronę. Przejdź na kolejną, by czytać dalej. źródło : deadbees.net

Reply