Zastanawialiście się kiedyś, czemu budzicie się w środku nocy niezdolni, by się poruszyć? Znamy rozwiązanie tej zagadki ludzkiego ciała

Sen jest zjawiskiem powszechnym i zarazem bardzo tajemniczym.

Dobry sen zależy od bardzo wielu czynników. To zagadnienie znacznie bardziej złożone, niż nam się wydaje. Choć śnimy właściwie od zawsze, do tej pory nie potrafimy odpowiedzieć na pytanie: dlaczego? Naukowcy spierają się o to, po co naszemu organizmowi sen. Najwygodniejsza jest hipoteza, że to po prostu forma regeneracji i odpoczynku. Część badaczy twierdzi jednak, że to mózg potrzebuje snu do takich procesów jak zapamiętywanie, czy zapominanie.

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, jaka jest podstawowa funkcja snu. Jej poszukiwanie jak podkreślają badacze, przypomina trochę szukanie mitologicznego feniksa. Jak podkreślają naukowcy, wszystkie zwierzęta śpią. Nie ma naukowego dowodu na istnienie gatunku, który snu by nie potrzebował. Braki snu mogą być bardzo niebezpieczne.

Chroniczne niewyspanie może prowadzić do zaburzeń pracy mózgu, a nawet skończyć się śmiercią.

O śnie wiemy nadal znacznie mniej, niż powinniśmy. Chociaż w internecie znajdziemy wiele artykułów na temat faz snu, tego, w jakiej pozycji śpi się najzdrowiej, co podłożyć pod głowę, by było nam wygodnie, co zjeść lub wypić na bezsenność itd. jest jedna rzecz, która w śnie intryguje i mocno zastanawia.

Znacie to uczucie, gdy budzicie się w środku nocy świadomi, lecz niezdolni poruszyć własnym ciałem? Zasypiacie wtedy zwykle w ciągu kilku następnych minut, a rano czasem nawet, o tym nie pamiętacie. To zjawisko to tzw. paraliż senny. Uskarża się i na niego około 10 proc. społeczeństwa, a większość z nas doświadczyła go chociaż raz w swoim życiu.

Na kolejnych stronach pochylimy się nad tym dziwnym i tajemniczym zjawiskiem. Wyjaśnimy, skąd się bierze i czym może objawiać. To jeszcze dziwniejsze, niż wam się wydaje.

nny paraliż dotyka zazwyczaj studentów, którzy mają zaburzony rytm snu, osób przepracowanych oraz z problemami psychicznymi jak stany lękowe, czy depresja. Senny paraliż związany jest z tzw. atonią REM, to w tej fazie snu należy bowiem upatrywać przyczyn tej niezwykłej przypadłości. Atonia, czyli chwilowy zanik lub zmniejszenie zdolności mięśni do skurczu odpowiada za naszą chwilową nocną bezradność, trwa od kilkudziesięciu sekund do kilku minut i może się różnie objawiać.

Pojawia się zwykle w momencie zasypiania lub wybudzania się naszego organizmu, kiedy ciało jeszcze śpi, ale rozum jest już obudzony. W jego wyniku, chociaż już nie śnimy, nie możemy się ruszać.

W jego wyniku, chociaż już nie śnimy, nie możemy się ruszać. Doświadczający go ludzie odczuwają lęk i strach, mogą też cierpieć na halucynacje, ponieważ mózg zachowuje się jeszcze jak uśpiony, występują sny na jawie.

Ten artykuł ma więcej niż jedną stronę. Przejdź na kolejną, by czytać dalej. źródło : wittyfeed.com

Reply