Lubisz kebaby, ale obawiasz się tłuszczu i kalorii? Poznaj nową odsłonę tego dania i przekonaj się, że może być zdrowe!

Kebaby są bardzo popularną przekąską: łatwo dostępną, szybką, tanią i zazwyczaj sytą. Niestety, są też niezdrowe, ponieważ te serwowane w barach zawierają dużo chemii i polepszaczy smaku, a warunki sanitarne ich przygotowania, nie zawsze spełniają wymagane standardy. Jeśli jednak macie ochotę na to tureckie danie, nie warto obchodzić się smakiem, tylko samemu przygotować pysznego i zdrowego kebaba. 

„Jesteśmy tym, co jemy”- to popularne powiedzenie trafnie przypomina, że warto dbać o jakość tego, co trafia do organizmu podczas posiłku. Często jednak danie, na które akuratnie mamy ochotę, jest niezdrowe. Alternatywą w takiej sytuacji jest wykonanie potrawy w taki sposób, by maksymalnie ograniczyć to, co w nim niezdrowe. Dziś podpowiadamy, co zrobić, by kebab stał się wartościowym i pożywnym posiłkiem, po którym organizm nie będzie czuł się obciążony, ale w tali nie przybędzie dodatkowych centymetrów.


Wiele dań typu fast food można przygotować w domu, znacznie ograniczając ich kaloryczność.

food-1198204_960_720


Mięso

Podstawą zdrowego kebaba jest odpowiednie mięso. To dostępne w punktach sprzedających kebaby najczęściej jest przetworzone i zakonserwowane wieloma substancjami z przedrostkiem „E”. Przygotowanie kebaba w domu gwarantuje, że jego podstawowy składnik będzie miał odpowiednią jakość. Wybierając mięso, na wstępie wykluczamy to pochodzenia wieprzowego, ponieważ oryginalny turecki kebab musi być przyrządzony z czystego mięsa. Można więc wybierać wśród wołowiny, baraniny, cielęciny i drobiu. Najzdrowiej będzie wybrać białe mięso drobiowe. Kupując towar w sklepie, należy pamiętać, by zapytać sprzedawcę o czas jego dostawy czy poprosić o certyfikaty jakości. Im więcej wysiłku włoży konsument w sprawdzenie towaru, tym większą ma pewność, że to, co kupuje, jest zdrowe. Oczywiście nie kupujemy mięsa paczkowanego, ponieważ by utrzymać jego dłuższą datę ważności,  stosuje się szkodliwe dodatki spożywcze.

Drugą istotną kwestią jest przygotowanie mięsa. Niewątpliwą zaletą kebabów jest sposób obróbki cieplnej, ponieważ mięso jest pieczone, a nie smażone, co obniża kaloryczność dania. Kłopotem może być pieczenie na żywym ogniu w domowej kuchni, dlatego warto zainwestować w grilla elektrycznego lub patelnię przystosowaną do smażenia bez tłuszczu. W takiej sytuacji forma mięsa będzie znacznie różniła się od tej, jaką znamy z ulicznych budek. Doskonałą alternatywą jest wykorzystanie grilla, który w sezonie letnim jest bardzo popularny w Polsce. W dużych marketach można kupić grill z rożnem już poniżej 100 złotych, co pomoże w przygotowaniu zdrowego kebaba. W tej sytuacji duże kawałki mięsa należy ściśle nadziać na szpikulec rożna i powoli piec, okręcając nad żarem i ścinając gotowe kawałki.

Mięso do kebaba może mieć różne formy, najważniejsze jest odpowiednie doprawienie.

barbecue-999124_960_720


Przyprawy

O wyjątkowości kebaba i jego smaku stanowi mieszanka przypraw. W sklepach można kupić gotowe propozycje smakowe pod nazwami kebab lub gyros, ale warto samemu pokusić się o przygotowanie aromatycznej kompozycji. Do przygotowania przyprawy warto wykorzystać: tymianek, oregano, gałkę muszkatołową, rozmaryn, pieprz mielony (czarny, ziołowy lub kolorowy), sól, kolendrę, kumin rzymski, czosnek, mieloną paprykę (do wyboru ostrą, słodką, chili, w zależności od gustu), gorczycę, kozieradkę, bazylię, prażoną cebulkę, cząber, a nawet miętę.

Warto samemu w moździerzu utrzeć przyprawy i uzyskać unikalną mieszankę smakową.

spices-887348_960_720


Pieczywo

Chcąc cieszyć się zdrowym kebabem, należy zapomnieć o kupnym pieczywie. Tortille czy bułki pity, dostępne na sklepowych pułkach, są paczkowane, w związku z tym zawierają składniki szkodliwe dla zdrowia, w tym glutaminian sodu. Dodatkowo jest to białe pieczywo, które ogólnie nie jest zalecanie, jako składnik zdrowej diety. Dlatego należy samemu przygotować odpowiednie pieczywo. Piekąc samemu, należy wybrać zdrową mąkę, np. osoby mogące jeść gluten mogą zdecydować się na orkiszową, zaś bezglutenowcy na mąkę gryczaną. Częstym dodatkiem do kebaba zamiast bułki są frytki i jeśli one mają wejść do zdrowego dania, to muszą zostać przygotowane w piekarniku.

Upieczenie domowej pity nie jest trudne.

bread-of-dead-mexico-989160_960_720

Ten artykuł ma więcej niż jedną stronę. Przejdź na kolejną, by czytać dalej.

Reply