Zerwanie więzi z rodziną jest całkowicie w porządku! Nie bój się tego zrobić, bo wyjdzie ci to na dobre

Relacje rodzinne są uważane za jedne z najsilniejszych więzi, jakie człowiek może mieć w życiu.

Przyjęło się, że rodzina powinna się zawsze wspierać, szanować, wybaczać błędy i bezgranicznie kochać, jednak nie zawsze tak jest. Tylko nieliczne rodziny pielęgnują dobre wartości, zachowują wzorowe kontakty i nie zazdroszczą członkom, którym się lepiej wiedzie. Niektórzy członkowie rodzin bywają toksyczni i wówczas najlepiej zerwać z nimi więzi. Dzięki temu pozbędziemy się problemów, smutków i niepokoju. Uwolnimy się od plotek, kłamstw, obgadywania, wyśmiewania i ciągłego pouczania. Oto 9 sytuacji, w których zerwanie więzi z krewnymi, jest całkowicie w porządku!

1. Plotkują o tobie

Nasze rodziny mają składać się z ludzi, którym możemy powierzyć najbardziej intymne sekrety. Powinny być osobami, które dzielą z nami radość i od których otrzymujemy „zdrowe”, przydatne rady. Jeśli rozpowszechniają dalej prywatne informacje o tobie, uciekaj od nich lub naucz się trzymać buzię na kłódkę. Pamiętaj, że twoje sekrety powinny zostać u osoby, której je powierzyłaś. Nie mogą być przekazywane po całej familii z hasłem „tylko nie mów, że ja ci o tym powiedziałam”. Twoje prywatne sprawy nie mogą być również powodem do plotek!

2. Oceniają cię

Zdrowa krytyka to dobra rzecz. Pomaga spojrzeć na siebie z innej perspektywy i zrozumieć błędy, które popełniamy. Często słyszymy taką krytykę od członków rodziny. Jest ona dobra wówczas, gdy pomaga nam coś zrozumieć i ulepszyć siebie. Jednak jeśli krytyka ma za zadanie nas zdołować, powtarza się często lub ma agresywny wydźwięk, niszczy naszą samoocenę. Złośliwe osoby, które cię krytykują, chcą się w ten sposób dowartościować, poczuć lepiej. Czas najwyższy, aby wyrzucić ich z życia!

3. Zwracają się do ciebie tylko wtedy, gdy cię potrzebują

Toksyczny członek rodziny pojawia się w twoim życiu, gdy ma z tego korzyści np. gdy chce wsparcia, potrzebuje pieniędzy, musi załatwić jakąś sprawę i jesteś mu do tego niezbędny itp. Gdy zadanie zostanie wykonane, szybko znika i zapomina powiedzieć zwykłego „dziękuję”. Kiedy toksyczni ludzie proszą cię o pomoc, słyszysz mnóstwo pretekstów i wymówek, dlaczego oni nie mogą sami tego zrobić. Słyszysz, że są w złej sytuacji i jesteś jedną sobą, która może odmienić ich ciężki los. Litujesz się nad nimi, choć niesłusznie, bo to kleszcze, które żerują na twojej dobroci.

Ten artykuł ma więcej niż jedną stronę. Przejdź na kolejną, by czytać dalej.

Reply