Potrafisz w nienaturalny sposób wyginać palce i dłonie? Niestety nie jest to oznaka wyjątkowych umiejętności, ale poważnej choroby genetycznej!

Kiedy funkcje ciała odbiegają od normy, zazwyczaj nie wróży to nic dobrego.

Ludzie pragną być uznawani za wyjątkowych, dlatego cieszą się z posiadania rzadkich zdolności, takich jak umiejętność ruszania uszami czy zwijania języka w rurkę lub inny kształt. Niestety niektóre z osobliwych zdolności ludzkiego ciała są objawami poważnych chorób.

 

Kończyny i stawy mają swą ograniczoną ruchomość, ale niektórzy potrafią wyginać je w nienaturalne pozy. Niestety jest to powód do zmartwień, bo najpewniej elastyczność ciała wynika z zaburzeń wywołanych przez chorobę.

Za zdolność np. wygięcia dłoni tak, by jej palcami dotknąć przedramienia, odpowiada zespół Marfana. Jest to choroba genetyczna, skutkująca nadmierną ruchomością stawów oraz zwiększoną elastycznością i kruchością tkanek łącznych.

 

Jeszcze do lat sześćdziesiątych ubiegłego stulecia, osoby z zespołem Marfana dożywały zaledwie 30 roku życia, a najczęstszym powikłaniem schorzenia było rozwarstwienie się aorty, gdyż jej tkanka była niezwykle krucha. Dziś osoby tą chorobą żyją o dwie lub trzy dekady dłużej, ale ich śmiertelność i tak jest o około 40% wyższa, niż wśród zdrowych ludzi w tym samym wieku.

Wielu chorych na Zespół Marfana nie zdaje sobie sprawy ze swojego schorzenia, uznając, że posiadana przez nich zdolność wyginania stawów jest po prostu niecodzienną umiejętnością, z jaką się urodzili.

Nadmierna ruchomość stawów, to nie jedyny objaw wskazujący na zespół Marfana. Już z kolejnej strony dowiecie się, na co jeszcze należy zwrócić uwagę, podejrzewając u siebie omawianą chorobę. 

Ten artykuł ma więcej niż jedną stronę. Przejdź na kolejną, by czytać dalej. źródło : curioctopus.it, wikipedia.org

Reply