Istnieniu zjawiska „Déjà Vu” nie da się zaprzeczyć, a każdy choć raz odczuł je na własnej skórze. Oto 8 różnych teorii, które próbują wyjaśnić jego przyczynę

Świat jest tak skomplikowany, że wielu zachodzących w nim zjawisk, wciąż nie da się wytłumaczyć w jednoznaczny sposób.

Naukowcy poszukują odpowiedzi na tysiące różnych pytań, a proces ten komplikuje fakt, że na każdy problem można spojrzeć pod różnym kątem. W efekcie powstają różnorodne teorie dotyczące tego samego zagadnienia.

Déjà Vu jest jednym ze zjawisk, które od zawsze fascynowało ludzi nauki, ale jeszcze nie doczekało się jednoznacznego wyjaśnienia. Najprościej tłumacząc, jest to uczucie ponownego przeżywania jakieś sytuacji, która już kiedyż była, choć racjonalnie wiadomo, że jest to niemożliwe. Wzmianki o Déjà Vu można znaleźć już w pismach starożytnych myślicieli.

To niepokojące odczucie dorobiło się aż 8 teorii wyjaśniających jego przyczyny. Poznajcie je wszystkie i sami wypracujecie własne zdanie na temat tego, czym jest tajemnicze i rzadkie uczucie Déjà Vu.


1. Teoria hologramu

Teoria hologramu, postulowana przez holenderskiego naukowca Hermana Sno sugeruje, że Déjà Vu wiąże się z pamięcią i zmysłami. Ponownie doświadczenie pewnego bodźca, pobudza obszary mózgu gromadzące wspomnienia i przywołuje je, dopasowując do kontekstu nowej sytuacji.

Ten artykuł ma więcej niż jedną stronę. Przejdź na kolejną, by czytać dalej. źródło : littlethings.com

Reply