Istnieniu zjawiska „Déjà Vu” nie da się zaprzeczyć, a każdy choć raz odczuł je na własnej skórze. Oto 8 różnych teorii, które próbują wyjaśnić jego przyczynę


5. Dzielona teoria uwagi

Czy zdarza się Wam spojrzeć na zegarek, a po sekundzie nie wiedzieć, co się na nim widziało? Właśnie tę niedoskonałość mózgu ma wykorzystywać zjawisko Déjà Vu. W myśl teorii dzielonej uwagi, uczucie ponownego przeżywania pojawia się wtedy, gdy mózg przypomina sobie to, czego nie zakodowała nasza świadomość.

6. Czkawka mózgu

Mózg ludzki jest potężniejszy niż najszybszy superkomputer, ale nie jest doskonały i czasem potrafi fałszywie interpretować zwykłe sytuacje, uznając je np. za niebezpieczne. Wtedy ciałko migdałowate reaguje, następuje wyrzut adrenaliny, a my mamy wrażenie, coś już czegoś doświadczyliśmy.


7. Teoria reinkarnacji

To jedna z popularniejszych teorii dotyczących zjawiska Déjà Vu. Zakłada ona, że uczucie ponownego przeżywania ma związek z poprzednimi wcielaniami człowieka i po porostu polega na przypominaniu sobie zdarzeń, jakie doświadczyło się w poprzednim życiu.


8. Teoria Glitchu

To teoria inspirowana filmem Matrix, która zakłada, że Déjà Vu to chwilowa symulacja jednoczesnego przeżywania przeszłości, teraźniejszości i przyszłości na raz.

Ten artykuł ma więcej niż jedną stronę. Przejdź na kolejną, by czytać dalej. źródło : littlethings.com

Reply