Zobaczcie, jak w ciągu 100 lat zmieniły się te rasy psów. Będziecie zszokowani

Niektóre rasy psów znane są od setek lat, jednak często nie zdajemy sobie sprawy z tego, że kiedyś wyglądały one zupełnie inaczej niż dzisiaj. Psy rasowe hodowano dla specjalnych cech i starano się cechy te udoskonalać. Celem tych działań było upiększenie zwierząt, zwiększenie ich masy mięśniowej, podniesienie „standardów hodowlanych”. W rezultacie jednak, w związku z krzyżowaniem często osobników blisko ze sobą spokrewnionych, bez troski o różnorodność genetyczną, stworzono zwierzęta, które są zaledwie cieniami siebie sprzed lat. Obecnie wiele ras psów jest o wiele bardziej podatnych na choroby genetyczne i inne zaburzenia, często prowadzące do życia w bólu, a nawet do śmierci zwierząt.

Poniższe zdjęcia pochodzą z książki z roku 1915. Zestawiono je ze zdjęciami przedstawicieli poszczególnych ras, jakich możemy oglądać współcześnie. Często zmiany są szokujące!


#1. Bulterier

Bulterier kiedyś był naprawdę atrakcyjnym psem, wysportowanym i zdrowym. Z biegiem lat hodowcy doprowadzili do zmian w jego pysku, w związku z czym pies ma problemy z oddychaniem. Dodatkowo bulterier ma dodatkowe zęby  i tendencję do zaburzeń obsesyjno-kompulsywnych, która objawia się m.in. bieganiem dookoła za swoim ogonem.

bullterier1

bullterier2


#2. Basset

Bassety nigdy nie były tak niskie, jak są współcześnie. „Udoskonalanie” rasy doprowadziło do zmian w strukturach tylnej nogi, powstania nadmiernej skóry, pojawienia się problemów z kręgami, opadającej powieki, nadwrażliwości oczu na różne choroby, a także zbyt dużych, podatnych na choroby uszu.

basset basset1


#3. Bokser

Współczesny bokser ma o wiele krótszą szczękę i bardzo krótki pysk. Również jego tylne kończyny są niżej osadzone. Podobnie jak wszystkie psy z taką budową głowy, bokser ma problemy z kontrolowaniem temperatury w czasie upałów, co upośledza jego fizyczną wydajność. Dodatkowo rasa ta współcześnie ma jeden z najwyższych wskaźników zapadalności na raka. Psy te cierpią także często na padaczkę.

bokser bokser1


#4. Buldog angielski

W toku ewolucji psy tej rasy stały się stworzeniami, które cierpią na niemal wszystkie znane choroby. Badania przeprowadzone w 2004 roku przez Kennel Club określiły, że żyją średnio 6 lat i często wymagają regularnych interwencji medycznych. Zdrowy buldog bez skłonności do chorób to rzadkość.

buldog buldog1

#5. Jamnik

U jamników doszło do zmiany w długości grzbietu i szyi, które zyskały kilka centymetrów. Klatka piersiowa przesunęła się do przodu i urosła do takich rozmiarów, że pies niemal dotyka nią podłogi. W związku z taką budową psy te podatne są na choroby związane z kręgami i kręgosłupem, które często prowadzą do paraliżu, a także na problemy z łapami.

jamnik1 jamnik2


#6. Owczarek niemiecki

Owczarek niemiecki kiedyś był dużym, muskularnym psem, który mógł bez problemu poruszać się – biegać, skakać dosłownie godzinami. Teraz pies ten miewa problemy z chodzeniem w związku z opadającym zadem i wysuniętą do przodu klatką piersiową… Zmiany w rasie przyczyniły się w tym przypadku jedynie do cierpienia zwierzęcia.

owczarek-niemiecki1 owczarek-niemiecki2


#7. Bernardyn

Bernardyn zawsze był sporych rozmiarów psem, jednak obecnie osiągnął wymiary wręcz niebotyczne. Ma także spłaszczony pysk i dużą ilość skóry oraz futra. W związku z tym pies przegrzewa się szybko, zwłaszcza w naszym klimacie, i nie jest tak wydajny, jak wskazywać by mogła jego masa ciała. Do chorób, na jakie zapadają bernardyny, należą m.in. entropium, czyli wywinięcie powieki, hemofilia, niedobory fibrynogenu, problemy z układem kostnym i mięśniowym, a także afakia.

bernardyn1 ernardyn2Źródło


Jeżeli uważasz, że ten wpis jest interesujący, podziel się nim ze znajomymi na Facebooku!

Ten artykuł ma więcej niż jedną stronę. Przejdź na kolejną, by czytać dalej.

Reply